Ahmet Hakan: Tane tane anlatıyorum: Siyahla beyaz arasında Metin Akpınar olayı

Metin Akpınar’ın tartışılan sözleri aynen şöyle: “Bireylerin özgür iradeleriyle geleceklerini tayin edebildikleri bir rejim demokrasidir .

KÜLTÜR SANAT .
ahmet hakan: tane tane anlatıyorum: siyahla beyaz arasında metin akpınar olayı

Metin Akpınar’ın tartışılan sözleri aynen şöyle:


“Bireylerin özgür iradeleriyle geleceklerini tayin edebildikleri bir rejim demokrasidir. Bizim bu polarizasyondan, bu kargaşadan kurtulabilmemizin tek çaresi de demokrasidir. Oraya ulaşabilirsek ne âlâ... Kavga, dövüş olmaz, biz bu işin içinden çıkarız. Ulaşamazsak her faşizmin karşılaştığı gibi... Belki liderini ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenerek ölür, belki başka liderlerin yaşadığı gibi kötü sonlar yaşayabilir... Ama bize yazık olur, biz harap oluruz.” 

Söyleyeceklerimi tane tane söylüyorum:

Metin Akpınar’ın sözlerinin ilk bölümünde demokrasi çağrısı var. Sorunlardan kurtuluş adresi olarak demokrasiyi gösteriyor Metin Akpınar. Güzel, gayet güzel... Sorun yok.

“Demokrasi olmazsa faşizm olur” diyor Metin Akpınar. Bu da doğru! Burada da bir sorun yok.

Faşizm olduğunda ne olur? İşte bütün mesele, Metin Akpınar’ın bu soruya verdiği cevapta ortaya çıkıyor. 

Metin Akpınar, “Faşizm olduğunda hukuk olmaz, özgürlük olmaz, baskı olur” falan demek yerine“Faşizm olduğunda lideri öldürürler” diyor. İşin daha da vahimi liderin nasıl öldürüleceğini de betimliyor: “Ayağından asarlar” diyor... “Mahzenlerde zehirlerler” diyor... 

Tane tane anlatıyorum: Siyahla beyaz arasında Metin Akpınar olayı

“Ne var bunda kardeşim? Adam demokrasi olmazsa bunlar olur demiş, demokrasinin önemini anlatmış” denilebilir.

Ama elinizi vicdanınıza koyarak söyleyin: Siz 15 Temmuz’da ölümle burun buruna gelmiş birCumhurbaşkanı olsanız... Bu sözleri işittiğinizde “Aman da ne güzel demokrasi çağrısı yapmış Metin Akpınar Bey!” mi dersiniz? Yoksa“Yahu bu adam benim nasıl öldürülmem gerektiğini tarif ediyor”falan diye düşünüp hiddetlenmez misiniz?

Metin Akpınar’ın aynı konuşmada“Kim Rusya’ya döndüyse iktidardan gitti. Adnan Menderes randevu aldı, ihtilal oldu. Süleyman Demirel aynı şekilde yaptığında ihtilal oldu. Bakalım darısı kimin başına” dediğini de görseniz... Ne yaparsınız?

Bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Metin Akpınar’a yönelik sert sözler söylemesinin tartışılacak bir tarafı yok. Metin Akpınar’ın öyle deme hakkı varsa, Cumhurbaşkanı’nın da sert tepki gösterme hakkı var.

Keşke olay burada kalsaydı. Ama kalmadı!

Devamını Oku 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Ahmet Hakan: Tane tane anlatıyorum: Siyahla beyaz arasında Metin Akpınar olayı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.