Dilipak: Mabed disko olur mu?

Papa Francesco Roma’da bulunan Vatikan’a bağlı Papalık Gregoriana Üniversitesi’nde 29-30 Kasım tarihlerinde, 36 ülkeden yaklaşık 300 kişinin katıldığı uluslararası bir konferansta “Eski kiliseler, gece kulübüne ya da diskoya çevrilmesin” diye çağrı yaptı ve “Eski kiliseler, insanlığa en faydalı biçimde ve özellikle de yoksullara hizmet edecek şekilde kullanılsın” dedi .

KÜLTÜR SANAT .
dilipak: mabed disko olur mu?

Papa Francesco Roma’da bulunan Vatikan’a bağlı Papalık Gregoriana Üniversitesi’nde 29-30 Kasım tarihlerinde, 36 ülkeden yaklaşık 300 kişinin katıldığı uluslararası bir konferansta “Eski kiliseler, gece kulübüne ya da diskoya çevrilmesin” diye çağrı yaptı ve “Eski kiliseler, insanlığa en faydalı biçimde ve özellikle de yoksullara hizmet edecek şekilde kullanılsın” dedi. 

Katılımcılar arasında yer alan Kanadalı Başpiskopos Paul-Andre Durocher kendi ülkesinden bir örnek vererek, “Ontario’nun kuzeyinde küçük bir kilisenin striptiz kulübüne çevrildiğini” söyledi.. Piskopos buradan her geçtiğinde bu bina için Tanrı’ya dua ediyordu. “Tanrı’ya şükür sonunda bina yandı. Bu en kötü örneklerden biriydi” dedi. Vatikan’ın Kültür Bakanı konumundaki Papalık Kültür Konseyi Başkanı Kardinal Gainfranco Ravasi de “Bir kilise dini amaçla kullanımdan çıksa da kutsallığını yitirmez. Kilise binasında pizzacı açmak dine hakarettir” diye konuştu.  

Birden aklıma Antep’te yakın zamanlarda yaşanan bir olay geldi. Milli Mücadelede en fazla şehid veren illerimizden biri Maraş, biri de Antep. Maraş’ta Sütçü İmam’ı biliyorsunuz. Onun adına bir üniversite var bugün. Fransız askeri elbisesini giyen Ermeni militanlar çarşaflı bir kadının peçesine el uzatınca direniş başlamıştı, hatırlarsanız. Antep’de de benzer bir olay yaşandı. 1918 yılında Fransızlar Antep’i işgal ettikten üç yıl sonra Fransız bayrağını Antep kalesine çekebildiler. Bu süreçte 6000’e yakın şehit verildi.. Bu işgal zamanında henüz 16 yaşında bir genç olan Kâmil, işgali altındaki şehrin sokaklarında dolaşırken bir Fransız askerinin bir kızımızın başörtüsüne uzandığını görünce dayanamadı ve Fransız askerini öldürdü. O da orada şehid edildi ve bugün Antep’te “Şehit Kâmil” adında bir ilçe var. Yetmiş yıl sonra yeniden birileri bu ülkede çarşaf, başörtüsü tartışması başlattı. 1992′da CHP’li Belediye Başkanı CELAL DOĞAN (1989 - 2004) kurban kesilerek, tekbir ve salavat getirerek genelev açılışı yaptı. Hem de “Ortadoğu’nun en lüks, en modern kerhanesi” diye reklam yaptılar. 

Hatırlayın 28 Şubat öncesi, sonrası CHP’liler, Halkevleri, ADD, ÇYDD ya da BÇG’liler ne yapıyordu. Kılıçdaroğlu merak ediyorsa söyleyeyim: İşte CHP işte bunun için iktidar olamaz.

Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin Gaziantep 1. sırada aday gösterdiği Av. Celal Doğan’ın, 1992 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediye başkanlığı yaptığı dönemde tekbir, salavat ve dua eşliğinde kurban kestirerek genelevi açtırdığı ortaya çıktı. Av. Celal Doğan’ın belediye başkanlığı döneminde o zamanın parasıyla 10 milyar TL’ye mal olan Gaziantep Genelevi, yoğun bir davetli katılımıyla açılışı gerçekleştirilmiş. Genelevin açılışı esnasında belediye başkanı Av. Celal Doğan; ‘Vatan evlatlarına hayırlı ve uğurlu olsun’ ifadelerini kullanmış.” Selahaddin’in ordusunu Haçlı Ordusuna asker yapma misyonunu üslenen bir terör örgütüne siyasi destek veren, aynı şekilde ABD emperyalizminin “Ortadoğu” denilen coğrafyadaki koçbaşı, paralı askeri durumundaki bir örgütün eş güdümündeki bir siyasi hareketin böyle bir kişiyi sahiplenmesi aslında hiç de sürpriz olmasa gerek. Sonunda tencere yuvarlanmış, kapağını bulmuş oluyor.

Devamını Oku 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Dilipak: Mabed disko olur mu?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.