Karargah Hürriyet

"TSK'nın güçlü olması, siyasi iradenin de vazgeçemeyeceği bir gerçekliktir. Bakan Işık da bunun altını çiziyor. Ordu siyasette olmayacak, güvenlikte kesinlikle olacak."

KÜLTÜR SANAT .
karargah hürriyet

Ahmet Taşgetiren Star gazetesindeki yazısında Hürriyet gazetesinde atılan darbe günleri kalıntısı "Karargah rahatsız" manşetini değerlendiyor...

15 Temmuz dolayısıyla darbelerin güncelliğini kaybetmediği, 20'nci yıldönümü dolayısıyla 28 Şubat'ın gündemde olduğu bir ortamda, Hürriyet gibi iyi sabıkası bulunmayan bir gazetede “Karargah rahatsız” diye bir manşet atmak, gün ortasında hırsızlık yapmak kadar aymazca bir iştir. Ve gazetenin yazı işleri o aymazlığı yapmıştır.

Haber Hande Fırat imzası taşıyor.

Hande Fırat imzalı bir haberden böyle bir aymazlık üretmek apayrı bir maharete sahip olmayı gerektirir.

Hande Fırat'ın, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı'nı halk ile buluşturarak, gazetecilikten öte milli bir misyon ifa ettiği bizzat Ak Parti dünyasında kabul edilen bir durumdur. Bu sebeple Hande Fırat'ın TSK'da darbe hazırlığı iması taşıyan “Rahatsızlık” haberine imza atacak birisi olmadığını sanırım basın dünyası ve sanırım, Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan dahil “Devlet ricali” teslim edecektir.

Ayrıca haber, bir konu hariç, genelde Karargah'ın, medya ve siyaset ortamında Genelkurmay Başkanı'na yönelik iddialardan rahatsızlığını ortaya koymaktadır. “Akit'e başsağlığı, Cumhurbaşkanı ile yapılan ziyaretler, ABD'li generalin ayağına gitmek, Çuvalcı generalin madalya takması, Kardak gezisi, Darbeci Dişli ile ortak villa iddiası...” gibi. Bunların hiçbirinde Karargah'ın mevcut yönetime karşı “rahatsızlığı”nı gösteren, dolayısıyla “Darbe eğilimi” ile bağlantılı bir muhteva yoktur. “Bir konu hariç” dedim. O da “Silahlı kuvvetlerde başörtüsü kararı” ile ilgilidir. Fırat'ın haberinde Karargah'ın o konu ile ilgili “Yapılan düzenlemede Karargah'ın görüşünün alınmadığı, Genelkurmay Başkanlığı'nın dahli olmadığı” bilgisini verdiği belirtiliyor. Bu ifade, bir itirazı, serzenişi, rahatsızlığı yansıtıyor mu, evet o hissediliyor.

Hükümetten konu ile ilgili iki değerlendirme geldi.

Birisi Başbakan'a aitti; “Manşet atarak Hükümete ayar vermeye çalışıyorlar” dedi. Bu, Hürriyet'in manşetinden rahatsızlığı yansıtıyordu.

Diğeri Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'a aitti. Şöyle söyledi:

"Son günlerde büyük bir üzüntüyle ve esefle TSK'yı siyasetin içine çekme gayretlerini görüyoruz. TSK'yı siyasetin içine çekme çabaları, beyhude çabalardır. Bu siyasetin muhatabı siyasettir. Siyasetin muhatabı TSK ve onun komuta kademesi değildir. Varsa eleştiriniz, Milli Savunma Bakanı olarak ben varım. Hükümet olarak da AK Parti hükümeti var. Başkomutan olarak da Sayın Cumhurbaşkanımız var. TSK, milli ve manevi değerlerimize sonuna kadar bağlıdır."

Bakan'ın sözleri daha çok Karargah'ın rahatsızlık duyduğu konuları önemsediği izlenimi veriyordu.

Hürriyet,kendisine yöneltilen suçlamalara “Hürriyet'e iftirada sınır tanımazlık” başlığı altında bir cevap verdi. Cevap, “Gazetemizin “Yedi Eleştiriye Yedi Yanıt” başlığını taşıyan dünkü manşet haberi” diye başlıyordu. Cevapta içerde yer alan “Karargah rahatsız” ifadesine yer verilmemişti. Anlaşıldığı kadarıyla o ifadenin problemli olduğunu ve problemin çok da hazmedilir olmadığını onlar da görüyordu.

Bütün bunlardan sonra, belki üzerinde durulacak bir hususa işaret etmek gerekiyor. Şu anda TSK'da dünlerdeki gibi “Karargah rahatsız” denildiğinde “Genç subaylar rahatsız” manşetlerinin atıldığı zamanlara benzer bir problem var mıdır? En azından...

yazının devamını okumak için...

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Karargah Hürriyet
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.