‘Vekalet Savaşı’nın arka bahçesi: PİYASA...

"Medya ve sosyal medya, günümüzün vekalet savaşlarının ön cephesidir. Bu cephede kaybeden toplum, kararlılığını kaybeder."

KÜLTÜR SANAT .
‘vekalet savaşı’nın arka bahçesi: piyasa...

Ardan Zentürk'ün Star gazetesindeki yazısı...

Gezegenin tamamının savaş alanına döndüğü riskli bir süreçten geçiyoruz. İttifakların stratejik değerini kaybettiği, taktik birlikteliklerin ahlaksız ve kuralsız olduğu bir dünya bu...

Tekrar ediyorum, medya ve sosyal medya, günümüzün vekalet savaşlarının ön cephesidir. Bu cephede kaybeden toplum, kararlılığını kaybeder.

Vekalet Savaşı'nı, dünyaya meydan okuma olarak düzenleyen üst aklın ana stratejisine 2 türlü cevap verme seçeneğiniz var: Ya, Fransa gibi medyaya dönük önlemlerinizle sosyal bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, ekonominize dönük dış saldırıların bariyerlerinizi oluşturacaksınız, bunun karşılığında üst akıl başkentinizde katliamlar yaptıracak...

Ya da Rusya gibi askeri gücünüzü saldırgan politikayla sergileyip karşı cepheyi geri adım atmaya zorlayacaksınız, Ukrayna, Baltıklar ve Doğu Avrupa'dan sonra NATO üyesi olmayan Moldova'da da Amerikan askerinin postalını göreceksiniz...

Türkiye'nin zorluğu yüksektir, çünkü karşısında en az kendisi kadar kararlı küresel güçler var.

Sansüre savrulmak büyük hatadır

Medyanın etkin odaklarının ve sosyal medyadaki trol ordularının Velaket Savaşı'nın 5'inci kolu olarak hizmet etmesine karşılık sansürcü uygulamalara yönelmek, savaşı çıkartıp zorlayan üst akıl için beklenilen hatadır. Üst akıl, müdahaleci devlet anlayışının güvenlikçi zeminde ortaya çıkmasını ve toplumun bağışıklık sistemini "fısıltı gazetesi" ile çökertmeyi planlamaktadır. Fikir ve ifade özgürlüğünün sınırlarının genişlediği, buna karşılık, medyadaki 5'inci kol faaliyetlerine derhal yanıtların verildiği zorlu bir mücadele bu... Sosyal medyada ortaya atılan herhangi bir iddianın 10-30 dakika içinde yapılacak tutarlı açıklamalarla rafa kaldırıldığı, manşetlerin, üzerinden 24 saat geçmeden gerçek yüzünün aydınlatıldığı yoğun beyin emeği isteyen bir çabadan söz ediyorum.

Aşil'in topuğu: Piyasalar

Küresel piyasalarda yaşanılan (yaşatılan?) gerginliğin önce Rus, Brezilya, Hindistan ulusal para birimlerini vurması, serpintisinin "piyasaların ateşi yükseldi" manşetleriyle Türkiye'ye uzanması bir tesadüf olabilir mi, hayır!..

Çünkü adına piyasa dediğimiz ama büyük aktörlerinin adını-sanını bile bilmediğimiz o mekanizma aynı zamanda Vekalet Savaşı'nın arka bahçesi görevini üstleniyor.

Hedefteki ülkeyi, ön cephe medya üzerinden sarsabilirsiniz, piyasalarda yaratacağınız deprem, arka cepheyi dağıtacaktır.

"Liberal ekonomi-küresel entegrasyon-paranın serbest dolaşımı" gibi slogan ifadelerle toplumların ulusal gücünün ana zeminini oluşturan ekonomilerin hedef alınmasının kolaylaştırıldığı açık gerçektir. Ekran üzerinden dolaşan trilyon Dolar'lık fonların bu hareketlerini "kar marjinilazsyonu" olarak tarif ediyor ekonomistler ama günü geldiğinde hangi stratejik hedefler doğrultusunda hareket edebileceklerine ilişkin hiç bir ipucu vermiyorlar.

Yunan mitolojisindeki gibi topuğundan tutulup kutsal suyla ölümsüzleştirilen Aşil'in yara alabileceği tek yeri, yani topuğu, karşımıza "piyasalar" kavramı içinde çıkıyor.

yazının devamını okumak için...

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git ‘Vekalet Savaşı’nın arka bahçesi: PİYASA...
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.