Dargeçit’e kurulan tuzak

"PKK, güvenlik güçleriyle halkı karşı karşıya getirip çatıştırmak istiyor."

KÜLTÜR SANAT .
dargeçit’e kurulan tuzak

Orhan Miroğlu'nun Star gazetesindeki yazısı...

Dargeçit ismi Türkiye'de çok duyulmuş bir isim değil. Ama son zamanlarda Mardin'e bağlı bu ilçemizde (benim de seçim bölgem) hendekler kazılıyor, kazılan hendeklerin içine bombalı tuzaklar yerleştiriliyor, halk evlerini terk etmeye zorlanıyor ve halkın terk ettiği evlere dağlardan ve Cizre'den gelen militanlar yerleştiriliyor.

Dargeçit'te yaşayan dostlarımla konuştum, içlerinden iki kişinin anlattıklarını birleştirip özetle yazmak istiyorum, bana çok korkutucu gelen bazı anlatımları yazmamak ve bu dostlarımın ismini, güvenlik nedeniyle gizlemek koşuluyla tabi:

'Dargeçit'te karanlık bir oyun tezgahlanıyor. Son birkaç gün içinde bazı mahallelere, dağdan gelen militanların girdiğini görüyoruz. Sokaklar, caddeler, belediyenin iş makinasıyla kazılıyor. Kazılan yerlere bombalı tuzaklar yerleştiriliyor. Silahlı gruplar kimlik kontrolü yapıyor. Halk evlerini terk etmeye zorlanıyor. Tehdit edilip evini terk edenlerin boşalttığı evlere militanlar yerleşiyor. Geceleri evlere giriyorlar, halkı kapıları kapatmamaları konusunda uyarıyorlar. Halkın, kapısını 24 saat açık tutmasını istiyorlar. Ev baskınlarında çocuklar korku içinde çığlık atıyorlar. Bazen hayvan sesleri ve çocuk sesleri birbirine karışıyor. Halkı deneyeceklerini söylüyorlar. 'Halk bizi desteklerse, burasını Kobanê'ye çevireceğiz. Yok desteklemese biraz karıştırıp sonra çekip gideceğiz' diyorlar. Halkın ezici çoğunluğu bu yapılanları benimsemiyor ama korkuyor. HDP'ye oy verenlerin, belediye başkanına gidip ricada bulunduğu söyleniyor. 'Size oy verdik, bunu bize yapmayın' diyor halk. Bazı mahallerde halka silah dağıttılar. Dargeçit'te güçlü oldukları mahalleler olduğu gibi henüz giremedikleri mahalleler de var. Bu mahallere girseler, çatışma çıkması kaçınılmaz. Giremedikleri mahallelerde halk sabaha kadar nöbet tutuyor. Evlerinin önüne hendek kazılan bazı kişiler karşı koydular ve direndiler. Ama bazıları da korkudan ses çıkaramıyorlar. Dargeçit'te olanları medyanın gelip görmesini isteriz. Dargeçit, Cizre ve Nusaybin gibi büyük bir ilçe değil. Gelip görmek isteyen herkes, gerçeği anlayabilir. Güvenlik güçleri çatışma çıkmasın diye hassas davranıyorlar ama bu gruplar, maalesef bu hassasiyeti de devletin güçsüzlüğü veya zaafı gibi görüyorlar. Eğer durum böyle devam ederse, Dargeçit'te yaşayan insanlar, birkaç gün sonra evlerinden çıkamaz hale gelecekler. Şimdilik giremedikleri mahallere girmek isterlerse -ki niyetleri budur- korkarım çok kan dökülecek. Bu mahallelerde korucu aileleri yaşıyor ve çoluk çocuk nöbet tutuyorlar. Ama ne zamana kadar sürecek bu durum bilmiyoruz.. Endişe içinde bekliyoruz.'

Dargeçit'te durum bu. Seçimler huzurlu bir ortamda yapılsın, ilçeler ve şehirler şu seçim arifesinde durup dururken karışmasın diye hükümet azami gayret sarf ediyor. Ama PKK, güvenlik güçleriyle halkı karşı karşıya getirip çatıştırmak istiyor. Bu oyunlara, bu tuzaklara düşmeden, halkın can ve mal güvenliğini korumak, kamu düzeninin bu kadar pervasızca ihlal edilmesine izin vermemek gerekir.

Dargeçit'te şimdilerde, PKK hakimiyetine giren bir mahallenin yakınında patlayan bomba dört polisi şehit etmişti.. Dargeçit'te görev yapan polisler hala yastalar ve acı çekiyorlar. Kaymakamın evine roket atıldı, hem de göreve başladığının ikinci gününde..

yazının devamını okumak için...

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Dargeçit’e kurulan tuzak
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.