'İslam aleminin tüm umudu Türkiye'

Şair ve yazar Pakdil, bütün umudun Türkiye'de olduğunu, özellikle Ortadoğu bağlamında önemli işlevi olduğunu söyledi. Pakdil, İslam dünyasının bugünkü halinin içler acısı olduğunu belirterek "Sebebi İslam ülkeleri başı kesilmiş tavuğa dönmüştür" dedi

KÜLTÜR SANAT .
islam aleminin tüm umudu türkiye

Brüksel Yunus Emre Türk Kültür Merkezinde düzenlenen, "Yeni Güzel Adam'ın ağabeyi Nuri Pakdil ile edebiyat söyleşisi" programında konuşan ünlü fikir adamı "Ülkemizde Batıcılığa yönelinen dönemlerden bu yana tüm Batıcı yazarlar ve şairler sömürgecilerle iş birliği yapmışlar ve yabancılaştırma girişimlerinin uygulayıcıları olmuşlardır. Ülkemize sanatla, edebiyatla gelen ve yerleşen bu yabancılaşmanın yine ancak sanatla ve edebiyatla alt edilebileceğine inanıyorum. Türkiye üzerinde Batıcıların oluşturduğu karanlığı geriletebilecek tek güç yoğun sanat ve edebiyattır. Çünkü sanatın ve edebiyatın aslı işlevi tüm sömürülere karşı durmaktır" ifadesini kullandı.


Müslümanların yaşadığı coğrafyalardaki mevcut trajedilerden büyük ızdırap duyduğunu belirten Pakdil, "İslam ülkelerine baktığınız zaman bütün umudun Türkiye'de olduğunu, Türkiye'nin özellikle Ortadoğu bağlamında tartışılmaz önemde bir işlevi olduğunu görüyorum. Yeryüzünü kurtaracak hareketin ancak ve ancak Türkiye'den başlayacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.

Pakdil, Batıcıların Türkiye'nin ilerlemesini durdurmak ve birliğini bozmak için bütün dünyada tuzaklar kurmaya devam ettiklerini fakat Allah'ın izniyle sonuç alamayacaklarını söyledi.

İslam ülkelerinin bugünkü "içler acısı" halinin başsız olmalarından kaynaklandığını ifade eden Pakdil, "Birliği sağlayan hilafet idi. Onun içindir ki İslam birliğinin düşmanlarının bütün gayesi hilafetin kaldırılmasını sağlamaktı. Hilafet kaldırılınca bu birlik dağıldı ve yok oldu. Fakat İslam ülkelerinde yavaş yavaş bir uyanış gözlemlenmektedir. Özellikle Türkiye'de büyük bir uyanış hareketi vardır. Ben çok umutluyum ve bütün umudun Türkiye'de olduğu kanaatini besliyorum" dedi.
Nuri Pakdil, ailelerden çocuklarına öncelikle Peygamberimiz Hz. Muhammed sevgisini aşılamalarını istedi.


"Kudüs şairi" olarak da tanınan Pakdil, bu şehre olan sevgisini ise şöyle anlattı:
"Kudüs'ü çok seviyoruz çünkü Kudüs, ezeli ve ebedi ulu önderimiz Hz. Muhammed'in miraca çıkarken son ayak bastığı yeryüzü parçasıdır. Çocukluğumda annem bana sürekli Kudüs hikayeleri anlatırdı. Bendeki Kudüs sevgisi annem rahmetli Veciha hanımın bunu bana aşılamasıyla başlamıştır."


Kudüs gibi Mekke'yi, Medine'yi, Şam'ı, Halep'i ve İstanbul'u da çok sevdiğini anlatan Pakdil, İstanbul aşkının Peygamber Hz. Muhammed'in fetholunacağını söylediği tek şehir olmasından kaynaklandığını belirtti.


"İstanbul mutlaka fetholunacaktır. Ne güzeldir o fethi yapacak olan emir, ne güzeldir o fetihte rol alacak askerler" Hadis-i Şerif'ini okuyan Pakdil, "İstanbul sevgisi imandan gelir. İstanbul'u sevmek Türkiye'yi sevmektir. İstanbul yeryüzünün en ünlü ve en güzel şehirlerinden birisidir. Ben Paris'i de gördüm. İstanbul'un yanında on para etmez" dedi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 'İslam aleminin tüm umudu Türkiye'
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.