"Büyük Oyun-İlk Darbe" oyunun galası yapıldı

Modern Türkiye tarihinin ilk siyasi darbesi olarak görülen Sultan Aziz’in tahttan indirilmesi ve ardından şüpheli ölümünü anlatan "Büyük Oyun-İlk Darbe" tiyatro oyunun galası yapıldı.

KÜLTÜR SANAT .
 büyük oyun-ilk darbe oyunun galası yapıldı

Yönetmenliğini Kenan Korkmaz'ın üstlendiği, senaryo uyarlamasını Yusuf Akçay'ın yaptığı ve sponsorluğunu Esenyurt Belediyesinin üstlendiği, modern Türkiye tarihinin ilk siyasi darbesi olarak görülen Sultan Aziz’in tahttan indirilmesi ve ardından şüpheli ölümünü anlatan "Büyük Oyun-İlk Darbe" tiyatro oyunun galası yapıldı.

Cemal Reşit Rey'de gerçekleşen galada açılış konuşmasını yapan Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, "Tarihimizin ilk darbesine maruz kalan ve darbeciler tarafından şehit edilen Sultan Aziz’i anlatan Büyük Oyun-İlk Darbe isimli tiyatro oyunuyla yeniden hatırlamayı ve bu vesileyle milletimizi tarihin gerçeklikleriyle buluşturmayı arzu ediyoruz. Kendi tarihimizi yıllardır sömürgeci aydınların kaleminden okuduk. Bugünü anlamak için dünün gerçeklerini anlamak zorundayız." şeklinde konuştu.

Tanklara ve kurşunlara karşı 15 Temmuz gecesi yürüyen Türk milletinin kılık değiştirmiş işgal kuvvetlerine karşı yeniden bir tarih yazdığını belirten Kadıoğlu, şunları söyledi:

"O gece Sultan Aziz'in torunları uyanmış ve canlarını hiçe saymışlardır. Taşeron örgütler marifetiyle vatanımıza yöneltilen alçak saldırıları şanlı bir şuur ve duruşla ortadan kaldırabiliriz. Padişahı ülkesine ihanet etmekle itham edip, ülkesini terk ettiği söylentilerini yayarak deviremeyince dış güçlerin desteğiyle darbe yapacaksın. Bununla da kalmayıp katledeceksin ve intihar ettiğini yayacaksın. Bizler uykudan uyanmamız lazım. Bizler tankların önüne yatarız ama asla vatanımızı ve Cumhurbaşkanımızı bu hainlere teslim etmeyiz."

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git "Büyük Oyun-İlk Darbe" oyunun galası yapıldı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.