'Gök Sultan Abdülhamid Han' oyununun galası yapıldı

34. Osmanlı padişahı II. Abdülhamid'in tahttan indirildiği 31 Mart Vakası sırasında yaşananları ele alan oyununun galası Fatih Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

KÜLTÜR SANAT .
gök sultan abdülhamid han oyununun galası yapıldı

34. Osmanlı padişahı II. Abdülhamid'in tahttan indirildiği 31 Mart Vakası sırasında yaşananları ele alan "Gök Sultan Abdülhamid Han" oyunun galası yapıldı.

Fatih Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen galada AA muhabirine açıklamada bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, "Biz Türk milleti olarak maalesef tarihimizle, kendi gerçek kahramanlarımızla arası açık bir toplumuz. Böyle bir toplumda tarihimizden sağlam, güvenilir, doğru bilgilerle estetik işleri sahneye taşımak, bu değerli kişileri tanımak başlı başına önemli.' dedi.

Şen, oyunun yazarı ve yönetmeni Üstün İnanç'ın yılların tecrübe ve birikimine sahip olduğunu söyleyerek, "Usta tiyatrocu Üstün İnanç'ın varlığı ve bu projeye adını yazmış olması başlı başına önemlidir. Sultan Abdülhamid Han’ın hakkında ne yapsak azdır. Bu bizim izlediğimiz hayatından küçük bir kesittir. Bunlardan daha fazla yapmamız lazım. Bu konuda bir ucundan tutabiliyorsak ne mutlu bize." diye konuştu.

"Tarihini bilmeyen toplumlar sonunda yıkılmaya mahkumdur"

Oyunun yazar ve yönetmeni Üstün İnanç da, II. Abdülhamid’in, mevcut Osmanlı padişahları içerisinde hakkında en çok tartışma yapılan padişah olduğunu belirterek, "Bu tartışılan padişahı bir de biz ele aldık ve neredeyse bir belgesel şeklinde sahneye taşıdık. Tarihini bilmeyen toplumlar sonunda yıkılmaya mahkumdur, onun için topluma bu oyunu hediye ediyorum." ifadelerini kullandı.

"Ulu Hakan gittiği zaman dünya kan gölüne döndü"

İBB Şehir Tiyatroları Müdürü Salih Efiloğlu ise, II. Abdülhamid'in örnek bir şahsiyet olduğunu anlatarak, şu düşüncelerini paylaştı:

"Ulu Hakan Abdülhamid Han’ın sahnelere taşınması üstelik bunu Üstün İnanç hocamızın yapması gerçekten muhteşem. Oyundan çok etkilendim. Çünkü o bir devrin, çağın insanıydı. Ulu Hakan gittiği zaman dünya kan gölüne döndü. Onun bıraktığı mirası anlamadılar. Önemli olan Abdülhamid gibi bir şey yapabilmek. Daha büyük Abdülhamid oyunlarının sergilenmesini isterim. Ben bugün bu oyunda tarihe çok güzel bir şekilde ayna tutulduğunu gördüm."

"Gök Sultan Abdülhamid Han"

Son yüzyılın ve yakın tarihin en çok tartışılan padişahlarından II. Abdülhamid’in tarihi olaylar içindeki tavrının, tercihlerinin sahnelendiği oyunda, 31 Mart Vakası konu ediliyor.

Oyunda İhsan Ustaoğlu, Batıkan Avcı, Caner Bilginer, Erdal Çiçek, Şemistan Kaya, Fulya Bilginer, Tugay Abukan ve Hilal Doyran rol alıyor.

Oyunun müzikleri Levent Çelik, ışık tasarımı Murat Özdemir, efekt tasarımı Kadir Arlı, dekoru Murat Yüksel, Yaşar Topal, Cemil Çelik, Erdeniz Acar ve Şenol Dönmez, aksesuarı Arman Etyemez, kostümleri ise Ahmet Tahir tarafından yapıldı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 'Gök Sultan Abdülhamid Han' oyununun galası yapıldı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.