12 Eylül 1980 Darbesine Giden Süreçte ve Sonrasında Neler Yaşanmıştı..

Güvenlik sorunlarına bakıldığın da ; darbe öncesi üniversite öğrencileri arasında ciddi bir sağ-sol çatışmaları mevcuttu ve ülkenin çeşitli yerlerinde işlenen cinayetler ülkenin güvenlik sorunun olduğunu belirtti.

KÜLTÜR SANAT .
12 eylül 1980 darbesine giden süreçte ve sonrasında neler yaşanmıştı..

Türkiye Cumhuriyet tarihini incelediğimiz de darbe dönemlerinin en yıpratan darbesi olmuştur. TBMM’nin lağvedilmesiyle halkın sözü kesilmiş, dikta rejimi uygulanmaya başlanmıştı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren başkanlığında gerçekleştirilen 12 Eylül darbesi ile Türkiye Cumhuriyeti, 27 Mayıs 1960 darbesi ve 12 Mart 1971 muhtırasının ardından silahlı kuvvetlerin yönetime üçüncü müdahalesini yaşadı. Bu darben sonra Süleyman Demirel başbakanlık görevinden alınmış, 1961 Anayasası  uygulamadan kaldırıldı ve Askeri yönetimi uygulanmaya başlandı. Dokuz  senelik bu dönem de 210 bin açılan davada 230 bin kişi yargılandı ve 517 kişi ise idam cezasına çarptırıldı, 171 kişinin ise işkenceden ölüğü belgelendi.

Darbenin fitilleri daha önceden ateşlenmişti. 1974 yılında Anti-Amerikan Ecevit-Erbakan koalisyonunun Kıbrıs’a asker çıkarması, Türkiye’ye ağır ekonomik ambargonun başlatılması ile sonuçlandı. Kıbrıs’ı işgalden kurtaran Türkiye’de paranın değeri aşırı derecede düştü, enflasyon ise yüzde 100’ü geçti. Pek çok zorunlu ihtiyaç maddesi bulunamaz oldu.

Darbenin gerekçeleri

Siyasi iktidarsızlık olarak değerlendirdiğimiz de ; ülke de yaygın olan sağ-sol çatışmaları  başta olmak üzere, Necmettin Erbakan’ın 6 Eylül günü Konya da yaptığı Kudüs mitingi gösterildi. Bu mitingin şeriat amaçlı bir kalkışma olarak değerlendiren darbeciler siyasi neden olarak bu konu üstüne yoğunlaştılar.

Ekonomik sebepleri ele aldığımız da ; 12 Eylül öncesi  Başbakanı olan Süleyman Demirel’in söylediği 70 sente muhatacız sözü dış ticarette geri durumda olduğumu ve döviz açısından buhrana girdiğimizin garantisini vermişti. Amerika ise o dönem de neoliberal hareketini hızlandırabilmek için askeri darbeleri destekliyordu. Öğrenciler ve işçiler çeşitli grevler yaparak bu sıkıntıları ele aldıkları için darbe kaçınılmaz olmuştu.

Güvenlik sorunlarına bakıldığın da ; darbe öncesi üniversite öğrencileri arasında ciddi bir  sağ-sol çatışmaları mevcuttu ve ülkenin çeşitli yerlerinde işlenen cinayetler ülkenin güvenlik sorunun olduğunu belirtti.

Sene 7 Kasım 1982 oluğunda 1982 Anayasası için bir Halk oylaması yapıldı. %91.37 evet, %8. 63 gibi büyük bir farkla Anayasa kabul edildi. Halk oylamasın da hayır oyu verilmemesi için dışarıdan  belli olan ve sandık görevlileri tarafından fark edilen zarflar verilmişti. Böylece hayır oyu verecek kişileri sindirmişlerdi. Aynı oylamada Kenan Evren Cumhurbaşkanı seçilmişti. Kabul edilen  Anayasa'da bulunan, askerî yönetim üyelerinin ömür boyu yargılanmasını engelleyen, geçici 15. Madde 2010 Türkiye Anayasa Değişikliği Referandumuna kadar kaldırılmadı.

2010’daki değişikliklerin kabul edilmesiyle 13 Eylül 2010 tarihinde çeşitli sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve dernekler ile darbe mağduru kişiler 12 Eylül darbesini yapanlar hakkında suç duyurusunda bulundu. Dava sonucunda Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya ,756 sayılı TCK’nın "Devlet kuvvetleri aleyhine cürümler" başlıklı 146. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılılar. 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 12 Eylül 1980 Darbesine Giden Süreçte ve Sonrasında Neler Yaşanmıştı..
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.