Balkanlarda Bir Dram: Srebrenitsa!

Osmanlı’nın, Orhan Gazi dönemin de ilk olarak Balkanlar’a geçiş sağlandığı vakitten beri günümüze kadar hem Türk, hem İslamiyet ve Osmanlı mimarisinin izleri hala mevcuttur.

KÜLTÜR SANAT .
balkanlarda bir dram: srebrenitsa!

Osmanlı’nın, Orhan Gazi dönemin de ilk olarak  Balkanlar’a geçiş sağlandığı vakitten beri günümüze kadar hem Türk, hem İslamiyet ve Osmanlı mimarisinin izleri hala mevcuttur.  Aşağı yukarı altı asırdan beri  dil, din, ırk gözetmeksizin beraber yaşanılan bu coğrafya 19.yy ortalarına gelindiğinde Fransız İhtilali’nin getirdiği fikir akımı ile beraber birbirlerinden farklı olduklarını düşünerek kendi ülkelerini kurma hayaline büründüler. Birinci Dünya Savaşı’nın ardından bu coğrafya Türklerin egemenliğinden çıkmış “Yugoslavya Krallığı” adı altında toplanmışlardı.  1946 yılında bu devlet “ Yugoslavya Federal Halk Cumhuriyeti” adını almıştır.

Srebrenitsa Katliamı, bu dönemden sonra incelemek mümkündür. Balkanlar’da kalan Türk ve Müslüman nüfus, hristiyan olmaları için zorlanılıyor yada asimile ediliyordu. Bu felaket neticesinde çareyi göç etmekte bulan Balkan coğrafyasının insanları ilk hedef olarak Türkiye’yi yani Osmanlı’nın kalıntısına sığınmışlardır. Orada kalmak isteyen insanlar ise bunun artçı bir olay olduklarını düşünmediler.

Balkanlarda

1992 yılında Yugoslavya’nın çökmesi ile  Sırplar baskın rol üstlenip Bosnalıları  egemenliği altına almak istemişlerdi. Bu çatışmalar esnasında BM (Birleşmiş Milletler) tarafından güvenli bölge ilan edilen  altı bölge arasında Srebrenitsa’da vardı . 11 Temmuz 1995 tarihine gelindiğinde , Srebrenitsa Katliamı “II. Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da gerçekleşmiş en büyük toplu insan kıyımı” olarak nitelendirilir. Sırp Komutan  Ratko Mladiç yönünü Srebrenitsa’daki Müslümanlara doğrulttu. Ellerindeki silahları alarak etkisiz kılmak istedi fakat BM tarafından görevlendirilen Hollanda’lı Thom Karremans bu teklifi reddetmesine rağmen daha sonradan kendisi toplamıştır. Savaşın ilerleyen günlerinde, Hollandalı askerler bir gece yarısı Bosna'daki BM Barış Gücü komutanı Hollandalı generalden aldıkları emir doğrultusunda kenti boşalttılar ve kendilerine sığınan 25 bin mülteciyi ve şehri Sırplara teslim ettiler.  Bu katliam da 8.372 kişi hayatını kaybetmiştir. Aliya İzzetbegoviç Boşnakların lideri konumundaydı ve bu kanlı çatışmaların son bulması için arabulucuk yaptıysa da etkin olmamıştır.

Nitekim savaşın son bulmasındaki olay ise 14 Aralık 1995 yılında imzalanan Dayton Anlaşması sonucu olmuştur.  Anlaşma Bosna-Hersek topraklarının % 51'ini Müslümanlara ve Hristiyan Hırvatlara, % 49'unu da Bosna-Hersek Sırplarına (veya bu ülkeye yerleşmiş Sırplara) veriyordu. Katliamdan 15 yıl sonra 27 Haziran 2017 tarihinde Hollanda Mahkemesi, Srebrenista katliamıyla ilgili Hollanda askerlerinin yasa dışı hareket ettiğine, Hollanda'nın kısmen hatalı olduğuna karar vererek Hollanda askerlerini suçlu buldu. Mahkeme, Srebrenitsa'da ölümlerin %30'undan Hollanda hükûmetinin sorumlu olduğunu açıkladı. Lahey Adalet Divanı bir hafta süren katliamın bir 'soykırım' olarak kabul etti;    ancak Sırbistan'ın sorumlu tutulmayacağına karar verdi.

Savaşın sonrasında ise Aliya İzzetbegoviç şu sözü söylemiştir; "Savaşta büyük zulme uğradınız. Zalimleri affedip affetmemekte serbestsiniz. Ne yaparsanız yapın, ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır." . Bu sözüyle Katliamı her daim hatırlamalarına vesile olmuştu. Her sene  11 Temmuz’da Bosna- Hersek’te yas ilan edilerek o günleri anmışlardır.

Yusuf KORKMAZ

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Balkanlarda Bir Dram: Srebrenitsa!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.