250 yıllık peynir bulundu

Van'daki kalede yapılan kazı ve restorasyon çalışmalarında, 4 küpte 250 yıllık olduğu değerlendirilen tortulaşmış peynir gün yüzüne çıkarıldı.

KÜLTÜR SANAT .
250 yıllık peynir bulundu

Van'ın Gürpınar ilçesinde bulunan Hoşap Kalesi'ndeki kazı ve restorasyon çalışmalarında, 4 küpte 250 yıllık olduğu değerlendirilen tortulaşmış peynir bulundu.

Urartu Krallığı'na ait kalenin temelleri üzerine 16. yüzyılda kurulan ve uzun yıllar Mahmudi beylerinin saray olarak kullandığı Hoşap Kalesi'nde, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top başkanlığında kazı ve restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Bu yıl 10'u uzman 30 kişilik ekiple sürdürülen kazı çalışmalarında, son olarak kalenin mutfak bölümünde 4 küpte peynir bulundu. Yaklaşık 250 yıllık olduğu değerlendirilen peynir, incelenmek üzere üniversitenin kimya laboratuvarına gönderildi.

Gazetecilere açıklama yapan Top, kalenin mutfak olarak kullanılan bölümünde bulunan 4 küpten birinin kırık, 3'ünün sağlam şekilde gün yüzüne çıkarıldığını belirtti.

Top, "Van'da halen geleneksel olarak devam eden otlu peynirin saklama yöntemlerinden biri de küplere bırakılıp toprağa gömülmesidir. Bunu Hoşap Kalesi kazılarında arkeolojik olarak da ispatlamış olduk. Küplerin içinde kireçlenmiş ve tortulaşmış halde bulunan peynirin 200-250 yıl öncesinden kaldığını söyleyebiliriz" dedi.

Küplerin ağızlarının orijinal şekilde toprakla kapalı olduğunu anlatan Top, peynirlerde bazı organik madde kalıntıları tespit edildiğini, ellerindeki bulguların hem gıda hem de kimya mühendislerince laboratuvar ortamında inceleneceğini kaydetti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 250 yıllık peynir bulundu
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.