İstiklal Marşı'nın kabulünün 93. yıl dönümü

Bağcılar'da İstiklal Marşı'nın kabulünün 93. yıl dönümü dolayısıyla Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi ve Müzesi'nde zengin içerikli özel etkinlik düzenlenecek.

KÜLTÜR SANAT .
istiklal marşının kabulünün 93. yıl dönümü

Bağcılar Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, İstiklal Marşı'nın kabulünün 93. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi ilçede de düzenlenecek etkinliklerle kutlanacak.

Program kapsamında Mehmet Ruyan Soydan'ın arşivinden oluşan "İstiklal Marşı Sergisi" ziyarete açılacak. "Çöküşe Direnen Büyük Dava Adamı Mehmet Akif Ersoy" adlı bir tiyatro oyunu da sahnelenecek. 

İşaret dili ile İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından da Bilgi Evleri öğrencileri 41 genç İstiklal Marşı'nın 41 dizesini yorumlayacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, İstiklal Marşı'nın bağımsızlığın sembolü olduğunu vurgulayarak, bu eseri kaleme alan Mehmet Akif  Ersoy'u rahmet ve minnetle andıklarını belirtti.

Ersoy'un medeniyetimizin önemli şahsiyetlerinden biri olduğunu aktaran Çağırıcı, "Mehmet Akif Ersoy, kalemiyle yazmaktan ziyade, gönlüyle, kalbiyle yazan bir şairdir. O, sadece genç Türkiye Cumhuriyeti'nin İstiklal Marşı'nın şairi değildir, Akif, bir şair olmanın çok ötesinde bir mütefekkir, bir münevver ve bir gönül insanıdır" ifadelerini kullandı.

Çağırıcı, iki yıl önce inşa ederek hizmete sundukları Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi ve Taceddin Dergahı Müzesi'nin Bağcılarlıların yanı sıra İstanbul'un diğer ilçelerinden gelen ziyaretçilerce de ilgi görmesinden dolayı mutluluk duyduğunu kaydetti.

- Ersoy'un el yazması orijinal eserleri sergileniyor

Bağcılar Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi ve Taceddin Dergahı Müzesi, ziyaretçilere İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'un hatıralarını yaşatıyor. Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nı yazdığı Ankara'daki Tacettin Dergahı'nın benzeri olarak inşa edilen Bağcılar Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi ve Taceddin Dergahı Müzesi, her gün başta Bağcılar olmak üzere İstanbul'un birçok ilçesinden yüzlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Bağcılar Belediyesi tarafından iki yıl önce inşa edilerek hizmete sunulan Taceddin Dergahı Müzesi açıldığı günden bu yana ziyaretçi akınına uğruyor. Her gün ortalama 300 ziyaretçiyi ağırlayan müze, Ersoy'a ait önemli belge ve eserlere ev sahipliği yapıyor.

Müzede tarihe ışık tutan doküman ve eşyalar yer alıyor. Mehmet Akif Ersoy'un milletvekili olduğu zamanki mecliste yapılan orijinal albüm, berat, vefatında üniversite öğrencilerinin aralarında yazdığı makalelerden oluşan 10 sayfalık kitapçık bunlar arasında bulunuyor. Müzede, Mehmet Akif Ersoy'un ailesiyle ilgili mektuplar, arkadaşlarıyla ve kendi hayatıyla ilgili fotoğraflar, yazdığı şiirler, dostlarına yazdığı mektuplar, kart postallar, Ersoy'u anma günlerinde devletin çıkardığı özel pul ve para gibi eserleri de görmek mümkün.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İstiklal Marşı'nın kabulünün 93. yıl dönümü
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.