İşte ilk Unkapanı Köprüsü'nün tarihi

İlk Unkapanı köprüsü ne zaman, kim tarafından yapıldı? Biliyor musunuz?

KÜLTÜR SANAT .
işte ilk unkapanı köprüsünün tarihi

Günümüzde Atatürk Köprüsü olarak da bilinen Unkapanı köprüsü, İstanbul Azapkapı ile Unkapanı arasında kurulan büyük önem taşıyan bir köprümüzdür. Peki, ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığını biliyor musunuz? İşte, ilk Unkapanı Köprüsü;

/

İlk yapılan Unkapanı köprüsüne Hayratiye Köprüsü adı verilmişti. Köprünün yapılmasına Sultan Abdülmecid döneminde, donanması ile birlikte Mısır’a kaçan ve Mehmet Ali Paşa’ya teslim olan Fevzi Ahmet Paşa görevlendirilmişti. Ancak, 1836 yılında Sultan II. Mahmud tarafından yaptırılmış ve ilk olarak at üzerinde köprüyü geçerek hizmete açmıştır.

/

İlk Unkapanı Köprüsü 600 metre uzunluğunda ve yaklaşık olarak 10 metre genişliğindeydi. Yapılan köprünün ortasında küçük gemilerin geçebilmesi için bir kabarıklık bulunmaktaydı. Daha büyük gemilerin geçmesi için de iki kanatlı kapısı açılıyordu.

/

Unkapanı ( Atatürk ) Köprüsüne Hayratiye Köprüsü denmesinin nedeni, Padişah’ın emriyle köprüden gelip geçenlerden herhangi bir ücret alınmamasıydı. Ancak Kandilci Raşid isimli biri, köprüden geçenlerden haraç olarak para toplamaya başlamış ve Padişah’ın emrine karşı geldiği için İstanköy adasına sürülmüştü.

Mailce.com

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İşte ilk Unkapanı Köprüsü'nün tarihi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.