Yirmi: 1989’dan Bugüne İstanbul Tiyatro Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği İstanbul Tiyatro Festivali, Festival Eş Sponsorları Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın desteğiyle, geride bıraktığı 20 festivalin birikimini Yirmi: 1989’dan Bugüne İstanbul Tiyatro Festivali isimli bir kitapta topladı.

KÜLTÜR SANAT .
yirmi: 1989’dan bugüne istanbul tiyatro festivali

Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Bölümü öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Özlem Hemiş ve İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Yard. Doç. Dr. Leman Yılmaz tarafından hazırlanan kitap festivalin 27 yıllık tarihinin kronolojik bir dökümünü yapıyor.

Yirmi: 1989’dan Bugüne İstanbul Tiyatro Festivali, 1989’dan bugüne gerçekleştirilen 20 tiyatro festivalininin çatısında buluşan oyunları ve İstanbul Tiyatro Festivali tarafından gerçekleştirilen özel projeleri hatırlatırken, festivale katılan toplulukların dünden bugüne yolculuklarına bakma fırsatı da sunuyor. Her bir festivali kayda geçiren kitaba 1991-1993 direktörü Zehra İpşiroğlu, 1993-2012 direktörü Dikmen Gürün ve 2013’den bu yana festivalin direktörlüğünü yürüten Leman Yılmaz da sunuş yazılarıyla destek veriyor.

Metinlerini Özlem Hemiş, Leman Yılmaz, Ayşe Draz, Belfu Gülra Kaba, Dikmen Gürün ve Öykü Beliz Öztürk’ten oluşan yazar ve araştırma grubunun kaleme aldığı kitapta, İstanbul Tiyatro Festivali’ne konuk olan tüm oyunların yaratıcı ekiplerinin künyelerinin yanı sıra festivalin ortak yapımları, özel projeleri, mekânları ve Tiyatro Onur Ödülleri de yer alıyor. Her festivalden öne çıkan oyunları topluluk, yönetmen, yazar, olay örgüleri ve festival sunumlarına dair anlatı ve fotoğraflarla mercek altına alan kitap, festivalin yıllar içinde sahne sanatları geniş yelpazesinden sunduğu çeşitliliği de gözler önüne seriyor.

1989’dan bugüne üçüncü nesli kucaklayan İstanbul Tiyatro Festivali’nin eski seyircisiyle bellek tazelemeyi, yeni seyircisiyle festivalin geçmişini buluşturmayı hedefleyen kitabın editoryal çalışmalarını İKSV Kurum Kimliği ve Yayınlar ekibinden Didem Ermiş ile Erim Şerifoğlu, tasarımını ise Bülent Erkmen ve BEK ekibi gerçekleştirdi.

Sınırlı sayıda basılan Yirmi: 1989’dan Bugüne İstanbul Tiyatro Festivali kitabı, İKSV (Nejat Eczacıbaşı Binası), Yapı Kredi Yayınları ve Robinson Crusoe kitabevlerinden 90 TL’ye temin edilebiliyor. Lale Kart üyeleri ve tüm öğrenciler festival mekânlarından ve İKSV’den alacakları kitaplarda %20 indirimden yararlanabilecek.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Yirmi: 1989’dan Bugüne İstanbul Tiyatro Festivali
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.