Görme engelliler için 'sesli kitap'

Sağlık Bakanlığı, görme engelliler ve ailelerinden gelen talep üzerine, sağlık bilgilerini içeren 'sesli kitap'lar hazırladı.

KÜLTÜR SANAT .
görme engelliler için sesli kitap

Sağlık Bakanlığı, görme engelliler ve ailelerinden gelen talep üzerine sağlık bilgilerini içeren 'sesli kitap'lar hazırladı.

Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ömer Tontuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, görme engellilerin sağlık bilgilerine anında ve kolayca ulaşmalarını sağlamak amacıyla bakanlığın braille alfabesiyle hazırladığı 'Görme Engelliler İçin Temel Sağlık Kitabı', 'Bebeğim Yolda Ben Hazırım' ve 'Sağlıklı Yaşamın Kuralları' gibi bazı kitapları, sesli kitap haline getirdiklerini söyledi.

Seslendirmeleri profesyonel TRT sanatçılarının yaptığını belirten Tontuş, 'Sesli kitaplar basıldı, dağıtımı yapılıyor. Türkiye genelinde 15 görme engelliler okuluna, 101 halk kütüphanesine, görme engelliler derneklerine ve üyelerine ücretsiz dağıtılacak' dedi.

Görme engelliler ve ailelerinin, braille alfabesiyle hazırlanan kitapların sesli kitap haline dönüştürülmesi için bakanlığa başvuru yaptığını anlatan Tontuş, şöyle konuştu:

'Braille alfabesiyle hazırlanmış iki görme engelliler kitabı vardı. Bu kitapları yaklaşık bir buçuk ay önce dağıttık. Çok ciddi bir şekilde gördük ki bu ve benzer uygulamalara talep var. Bu kitapları dağıttıktan sonra görme engelliler ve yakınlarıyla yaptığımız görüşmelerde bizden sesli kitaplar istediler. Görme engellilerin büyük bir kısmı bu alfabeyi bilmiyor, onlara da ulaşmak için sesli kitapları hazırladık. TRT'de profesyonel seslendirme sanatçısı olarak çalışan arkadaşlarımız, herhangi bir ücret talep etmeden, sosyal sorumluluk kapsamında destek verdikleri bir proje oldu.'

112 Acil Servis ekipleri için işitme engelliler kitabı

Ayrıca Tontuş, telefonda derdini anlatamayan işitme engelli vatandaşlar için işaret diliyle 112 acil çağrı merkezinde hizmet verildiğini anımsatarak, işaret dilini bilmeyen 112 Acil Servis Ekipleri için de kitapçıkların hazırlandığını dile getirdi.

Engelli bireylere yardımcı olmak için sağlık çalışanlarının bir yandan da eğitim aldığını aktaran Tontuş, hazırlanan kitapçıkların Türkiye'de, yaklaşık 5 bin ambulansın tamamında olacağını söyledi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Görme engelliler için 'sesli kitap'
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.