İstanbul'un sur kapıları kitap oldu

Kültür AŞ'nin yayımladığı "İstanbul Sur Kapıları" kitabında şehrin farklı yerlerinde yer alan 45 kapının tarihi anlatılıyor

KÜLTÜR SANAT .
istanbulun sur kapıları kitap oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ, İstanbul'un sırlarla dolu sur kapılarının dününü ve bugününü anlatan "İstanbul'un Sur Kapıları" kitabını yayımladı.

Kültür AŞ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Prof. Dr. Semavi Eyice'nin danışmanlığında hazırlanan kitabı, sanat tarihçisi İnci Tunay yayıma hazırladı.

İstanbul'un tarihini 8 bin 500 yıl öncesine götüren son arkeolojik kazılar ışığında hazırlanan kitap, İstanbul sur kapıları hakkında yapılmış tek çalışma olma özelliği taşıyor. Kitapta, İstanbul'u çevreleyen surlarda vaktiyle, giriş ve çıkışların yapıldığı yaklaşık 45 kapının bilgileri bulunuyor. 

Kitapta yer alan bilgilere göre İstanbul, Bizans döneminden itibaren yaptırılan surların kapıları ile korunuyordu. Uzunluğu yaklaşık 20 kilometre olan surların çevrelediği İstanbul'a, Osmanlı ve Bizans döneminde izinle girilebiliyordu. Dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı surlarla çevrilen şehrin, muhafızlarca korunan çok sayıda kapısı bulunuyordu. Şehre gelenler bu kapılarda bekletilir, özel izni olmayanlar içeri alınmazdı. Sur kapıları sabah açılırken, akşam ise tamamen kapatılırdı.

Kitapta Altınkapı, Çatladıkapı, Belgradkapı, Silivrikapı, Mevlanakapı ve Topkapı, Edirnekapı, Yaldızlıkapı gibi tarihi yapılar yer alıyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İstanbul'un sur kapıları kitap oldu
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.