Bitlis'te köye kütüphane kurdular

Bitlis Kültür ve Sanat Derneği, Hizan ilçesine bağlı Hacı Mehmet köyünde çocukların eğitimi için kütüphane kurdu.

KÜLTÜR SANAT .
bitliste köye kütüphane kurdular

Bitlis Kültür ve Sanat Derneği, Hizan ilçesine bağlı Hacı Mehmet köyünde vatandaşların çocuklarının eğitimi için dersliğe dönüştürdüğü eve kütüphane kurdu.

Dernek, yaptığı çalışmalarda kent genelindeki köy okullarının eğitim ihtiyaçlarını belirleyerek, bunları gidermeye çalışıyor.

Kalkınma Bakanlığının Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında finanse edilen ve Bitlis Valiliği koordinasyonunda yürütülen "Köy Köy, Okul Okul Tiyatro-2" Projesi kapsamında köy okullarına yönelik kampanya düzenleyen dernek, ilçeye 60 kilometre uzaklıktaki Hacı Mehmet köyünde dersliğe dönüştürülen evde kütüphane kurarak, çocukları kitapla buluşturdu.

Kamyonetle köye götürülen kitaplıkları sırtlarında taşıyarak dersliğe ulaştıran dernek üyeleri, öğrencilerin zor şartlarda öğrenim gördüğü dersliği temizleyip kütüphaneyi hazır hale getirdi.

Projenin koordinatörü ve dernek başkan yardımcısı Haydar Yılmaz, yaptığı açıklamada, bir vatandaşın evini tahsis ettiği Hacı Mehmet köyünde kütüphane oluşturduklarını belirtti.

Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün köyde okul yapılması için çalışma başlattığını bildirerek, şunları söyledi: 

"Bu köye bir okul yapılmasını canı gönülden arzuluyoruz. Okulları olmadığı için zor şartlar altında öğrenim hayatını sürdüren öğrencilerin yaşadıkları burukluğu gidermek için bir faaliyet yürüttük ve sınıfı düzenleyip gerekli dolapları yerleştirdikten sonra kütüphane kurduk. İlimizin kültür sanat alanlarındaki ihtiyaçlarını karşılamak adına gerçekleştirdiğimiz bu faaliyetlerde bizden hiçbir zaman desteğini esirgemeyen Vali Orhan Öztürk'e çok teşekkür ediyoruz" dedi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bitlis'te köye kütüphane kurdular
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.