Osmanlı'nın 100 latifesi bir kitapta toplandı

Osmanlı'dan bugüne toplum hayatının önemli figürlerinin konu edildiği latifeler ile bunlar üzerinden gelişen mizah anlayışının 100 örneği "İstanbul'un 100 Latifesi" isimli kitapta toplandı.

KÜLTÜR SANAT .
osmanlının 100 latifesi bir kitapta toplandı

Osmanlı'dan bugüne toplum hayatının önemli figürlerinin konu edildiği latifeler ile bunlar üzerinden gelişen mizah anlayışının 100 örneği "İstanbul'un 100 Latifesi" isimli kitapta toplandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ'den yapılan açıklamaya göre, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Şükrü Çoruk tarafından kaleme alınan kitap, okurla buluştu.

Kitapta, sadece idari veya savaşlardaki başarılarından bahsedilen Osmanlı padişahlarının, geleneksel mizah anlayışının sembollerinden Bekri Mustafa'nın, Tanzimat bürokratlarının, divan şairlerinin ve Cumhuriyet döneminin düşünce ve devlet adamlarının kahramanı oldukları 100 latife yer aldı.

"Hangi düğün daha güzel", "Buyrun cenaze namazına", "Hayat kurtaran beste", "Geldi kafiye gitti safiye", "Asıl kaz kimmiş?", "Herkes gazete çıkarırsa", "Gürültüye haykıran papuçlar", "Katır gibi kuvvetli", "Hani bana?", "Ben yumurtlamadım", "Daha neremize okuyacak", "Kabahat bende değil", "Ben sana bir kere deli dersem" gibi hikayelerin anlatıldığı kitapta İstanbul'da yaşamış, bu şehirle özdeşleşmiş isimli isimsiz şahsiyetler etrafında oluşturulmuş latife ve fıkralara yer verildi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Osmanlı'nın 100 latifesi bir kitapta toplandı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.