TBMM yayınları internet ortamında erişime açıldı

TBMM yayınları herhangi bir sınırlama olmaksızın tüm dünyadaki araştırmacıların ve vatandaşların hizmetine sunulmaya başlandı.

KÜLTÜR SANAT .
tbmm yayınları internet ortamında erişime açıldı

TBMM Başkanlığı, Kütüphane ve Arşiv Hizmetleri Başkanlığı Kütüphane Otomasyon Sistemi KOHA’dan sonra bir başka açık kaynak kodlu sistem olan Dspace'i devreye soktu.

Bu sistem ile TBMM yayınlarına herhangi bir sınırlama olmaksızın herkes ulaşabilecek.

Araştırmacılara ve vatandaşlara sunulan bu hizmetle Meclis-i Mebusan ve Meclis-i Ayan’dan günümüze dek uzanan kurumsal bilgi birikiminin yanı sıra kültürel mirasın da paylaşılması hedefleniyor.

1500'ün üzerinde kaynak bulunan sistemde, yüzlerce nadir eserin yanı sıra haritalar, el yazmaları, Osmanlıca eserler, siyasi parti yayınları (program, tüzük, yönetmelik ve seçim beyannameleri vb.) ve TBMM yayınları bulunuyor.

Açık Erişim Sistemi web sürümüne "http://acikerisim.tbmm.gov.tr:8080/xmlui/"; mobil sürüme ise "http://acikerisim.tbmm.gov.tr:8080/jspui/" adreslerinden erişim sağlanabiliyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git TBMM yayınları internet ortamında erişime açıldı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.