İnsan ve Hayat’tan “Çobanlar” dosyası

İnsan ve Hayat dergisi çobanlığın farklı yönlerini inceledi. Elde edilen bilgiler ışığında geniş bir dosya yayınladı.

KÜLTÜR SANAT .
insan ve hayat’tan “çobanlar” dosyası

İnsan ve Hayat Dergisi şubat sayısında gelenek ile gelecek arasında bir hayat tarzı ortaya koyan çobanları, çobanlık mesleğini ve çobanlığın geleceğini araştırdı. Yazar Ümit Yüksel tarafından hazırlanan “Gelenek ile Gelecek Arasında Bir Hayat Çobanlar” başlığını taşıyan dosya, okuyucuya çok geniş bir perspektif sunuyor. Yazar dosyanın hazırlanma amacını şöyle özetliyor: 

“Çobanlık kadim bir meslek, hem de peygamberler mesleği. Coğrafyacılara göre yaylacılık faaliyeti, zoologlara göre hayvan yetiştiriciliği, sosyologlara göre bir hayat tarzı, tarihçilere göre göçebelik, siyasetnamelerde ise idarecilikti. Son günlerde çobanlığa bir de ‘sürü yöneticisi’ payesi yakıştırılınca değerler tartışması başladı. Tartışma devam ederken biz de daha önemli bir soruyu gündeme aldık: Gelenekteki çobanın hayat tarzı, kültürü, tecrübeleri ve kazançları geleceğe taşınabilecek mi?”

İnsan ve Hayat’ta Bu Ay

İnsan ve Hayat dergisinde dikkat çeken konular: Ahmet Akça’nın Şahsiyet Eğitiminde Makbul Uygulamalar”, İdris Eren’in “Kişisel Gelişim mi Kişilik Gelişimi mi?”, Harun Tuncer’in “Dumansız Hayat!”, Doç. Dr. Süleyman Hilmi Özkan’ın “Merzifonlunun Çadırını Kurduğu Kahlenberg Tepesinden Viyana Nasıl Görünür?”, Doç. Dr. Sinan Güner’in “Ormanı En Son Terk Eden Kaptan: Ardıç Ağacı”, İbrahim Coşkun’un “Altı Şeyhülislam Yetiştiren Aile Hoca Sa‘düddîn Hânedânı”, Oğuzhan Kayıboyu’nun “Müessirden Esere Şahsiyet Eğitimi”, Mahmut Han Gediz’in “Afrika’da Çocuk Oyunları”, Prof. Dr. Lütfiye Müslümanoğlu’nun “Bel Fıtığında Akla Gelen Sorulara Cevaplar”, Mustafa Kocabaş’ın “Paslanmaz Çelik, Gerçekten Paslanmaz mı?”, Emin Engin Türk’ün “12 Soruda Meyve Suyu”, Ayşe Zehra Yılmaz’ın “Şaysiyet Eğitimine Bir Misal Deli Hüseyin Ağa”.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İnsan ve Hayat’tan “Çobanlar” dosyası
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.