4 milyon kitap kül oldu

Rusya'da bir kütüphanede çıkan ve 15 saat devam eden yangında 14 milyon kitaptan dört milyonu yandı

KÜLTÜR SANAT .
4 milyon kitap kül oldu

Rusya'da bir asırdan fazladır faaliyetlerini sürdüren Rusya Bilimler Akademisi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kütüphanesi'nde çıkan ve 15 saat süren yangında dört milyon kadar kitap yandı.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı yetkilileri, kütüphanede çıkan yangında 14 milyon kitaptan 10 milyonunun kurtarıldığını bildirdi.

Tarihi el yazması eserlerin bulunduğu kütüphanede çıkan  yangın yaklaşık 15 saat sürdü. İtfaiye ekipleri, dün gece başlayan yangının ilk anlarında önlem alarak, alevlerin, kitapların bulunduğu bölüme geçmesini engelledi. Böylece 10 milyon kadar kitap kurtarılmış oldu.

Yetkililer, yangının nedenini araştırıyor ve hasar tespit çalışması yapıyor. Yangında ne kadar kitabın yandığına dair resmi açıklama yapılmazken, kütüphanede 14 milyona yakın eser olduğu ifade ediliyor.

Dünya Bülteni’nin haberine göre yangın, beş dereceli zorluk sisteminde üçüncü dereceli olarak değerlendiriliyor. İlk belirlemelere göre yangın iki bin metrekare alanı kullanılamaz hale getirdi. Bin metrekarelik alanın da çatısı çöktü.

Rusya Bilimler Akademisi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kütüphanesi, Devlet Kütüphanesi'nden sonra, kitap sayına göre Moskova'nın ikinci büyük kütüphanesi durumundaydı. Bilim çevreleri, kütüphanenin sosyal bilimler alanında Avrupa'nın en iyisi olduğunu belirtiyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 4 milyon kitap kül oldu
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.