Roman okumak beyni geliştiriyor

Bilim adamları sürükleyici bir roman okumanın beyinde en az beş gün süren ölçülebilir derecede değişimleri tetiklediğini söyledi.

KÜLTÜR SANAT .
roman okumak beyni geliştiriyor

ABD'deki Emory Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen yeni araştırmaya göre iyi bir kitap okumak beyin ile nörolojik değişimler arasındaki bağlantıyı güçlendiriyor.

CnnTürk'ün haberinde yer alan araştırma sonuçlarına göre değişimlerin beynin lisan öğrenmeyle ilişkilendirilen kısmı olan sol zamansal korteksinde ve birincil duyu korketsinde meydana geldiği belirlendi.

Bu bölgelerdeki nöronlar akla oyun oynayarak gerçekte olmayan bir olayı oluyormuş gibi hissettiriyor. Örneğin, sadece koşmayı düşünmenin fiziksel koşma ile ilgili nöronları harekete geçirmesi gibi.

Araştırmanın başyazarı sinirbilimci Profesör Gregory Berns, "Bir roman okurken meydana gelen fiziksel hisler ve hareket sistemleriyle ilgili olan nöral değişimler sizi o romanın kahramanın vücuduna naklediyor." 

"İyi hikayelerin sizi mecaz anlamda romanın kahramanının yerine geçirdiğini biliyorduk zaten. Şimdi ise bunun biyolojik olarak da gerçekleştiğini görüyoruz" dedi.

Araştırmaya 21 öğrenci katıldı ve tüm katılımcılar 2003 yılında Robert Harris tarafından yazılan ve sürükleyici olduğu için seçilen "Pompeii" kitabını okudu.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Roman okumak beyni geliştiriyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.