'İslam Sanatı: Dil ve Anlam' kitabına yeni baskı

Titus Burckhardt'in kaleme aldığı "İslam Sanatı: Dil ve Anlam" kitabının Klasik Yayınları tarafından ikinci baskısı çıktı.

KÜLTÜR SANAT .
islam sanatı: dil ve anlam kitabına yeni baskı

Titus Burckhardt, İslam sanatının hikmetle zanaatın (fenn veya sınâ‘a) evliliğinden doğduğunu söyler. Bu yüzden, bu sanatın derinlemesine bir açıklamasını yapabilmek için iki konuda da içten ve derin bir vukuf sahibi olmak gerekir. 

Burckhardt, İslam sanatını çok sayıda başka sanat tarihçisinin bizi inandırdığı gibi, kazara birbirine karışmış tarihsel eklentiler olarak değil, İslamî vahyin ilkelerinin ve formunun bir türevi olarak takdim etmektedir. 

İşe Mebde’ ile ve formlar dünyasında Kâbe ile başlayan Burckhardt İslam sanatının temel özellikleri vasıtasıyla okuru bu sanatın âyin ve ibadet ile, göçebe ve yerleşik halk arasındaki kutuplaşma ile, İslam sanat ve mimarisinin muazzam terkibi ile ve nihayet İslam sanatının farklı bütün yönlerinin Şeriat’ın emrettiği ve tasavvuftaki mânevî ışığın varlığıyla aydınlanmış hayatın ritmine bağlı olarak doğal âhenkleri içinde görüldüğü yerler olan İslam şehri ile ilişkisine götürür.

Bu eserde o, bir ömür boyu süren iç ve dış tecrübeyi eşsiz bir eser üretmek için bir araya getirmektedir; öyle bir eser ki burada İslam sanatı nihayet gerçekte olduğu gibi, yani, İslamî vahyin ruhunun dünyevî billurlaşması olduğu kadar semavî hakikatlerin yeryüzündeki bir yansıması şeklinde de ortaya konmaktadır. Seyyid Hüseyin Nasr

 

Kitap Adı: İslam Sanatı: Dil ve Anlam
Yayınevi: Klasik Yayınları

Özgün Adı: Art of Islam: Language and Meaning

 World Wisdom, 2009

Yazar: Titus Burckhardt

Tercüme: Turan Koç

Editör: Mustafa Demiray

Sayfa: 287 sayfa

Birinci Basım: Ekim 2005

İkinci Basım: Haziran 2013

Fiyat : 50 TL

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 'İslam Sanatı: Dil ve Anlam' kitabına yeni baskı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.