Telef olmuş hayvanları toplayıp Zooloji Müzesi kurdu

UÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve müzenin sorumlusu Prof. Dr. Uğurtaş ile ekibi, telef olmuş hayvanları toplayarak Zooloji Müzesi kurmayı başardı.

KÜLTÜR SANAT .
telef olmuş hayvanları toplayıp zooloji müzesi kurdu

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Hakkı Uğurtaş ve ekibi, trafik kazasında, hayvanat bahçesinde veya veteriner fakültesinde telef olan hayvanları muhafaza ederek, Zooloji Müzesi kurdu.
Müzenin sorumluluğunu da yürüten Uğurtaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ege Üniversitesinden mezun olduktan sonra 1986'da Bursa'ya geldiğini ve o tarihten itibaren zoolojiyle uğraştığını söyledi.

Çalışmalarında ve tezlerde kullandığı hayvan örneklerini biriktirdiğini belirten Uğurtaş, ellerine geçen her gruptan hayvan ölüsünün iskeletini veya derisini imkanlar dahilinde sergilemeye çalıştıklarını anlattı.

Uğurtaş, bunun bir merak işi olduğunu, gelecek kuşakların hayvanları daha iyi tanıması amacıyla biriktirdiği yaklaşık 2 bin 500 örneği, Biyoloji Bölümündeki 145 metrekarelik alanda sergilediğini ifade etti.

Müzenin bir günde oluşturulmadığını aktaran Uğurtaş, 'Yaklaşık 30 yıllık bir süreç sonucunda biriktirilmiş hayvanlar burada sergileniyor. 2014'te bu alanı dizayn etme imkanı bulduk' diye konuştu.

Uğurtaş, müzede doldurulmuş küçük ve büyük hayvanlar bulunduğunu belirtti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Telef olmuş hayvanları toplayıp Zooloji Müzesi kurdu
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.