Andy Warhol'un 2 eseri 151 milyon dolara satıldı

ABD'nin New York kentinde, Christie's Müzayede Evi'nin yaptığı müzayedenin yıldızı, iki eseri 151 milyon dolara satılan Amerikalı pop art sanatçısı Andy Warhol oldu.

KÜLTÜR SANAT .
andy warholun 2 eseri 151 milyon dolara satıldı

ABD'nin New York kentinde, Christie's Müzayede Evi'nin yaptığı müzayedenin yıldızı, iki eseri 151 milyon dolara satılan Amerikalı pop art sanatçısı Andy Warhol oldu.

Christie's Müzayede Evi'nin ''Çağdaş Sanat ve Savaş Sonrası Sanat'' müzayedesi New York'ta yapıldı.

Christie's yetkililerinin verdiği bilgiye göre, 42 ülkeden yaklaşık 500 koleksiyonerin katıldığı açık artırmada, toplam 853 milyon dolarlık sanat eseri satılırken, bir seferde bugüne kadar elde edilen en yüksek rakama ulaşıldı. Christie's mayısta gerçekleştirdiği müzayedede 745 milyon dolarlık çağdaş sanat eseri satmıştı.

Müzayedenin ardından basına açıklamada bulunan Christie's Dünya Başkanı Brett Gorvy, ''Bu rakam, bizim bugüne kadarki en yüksek rakamımız. Bu akşam birçok yeni açık artırmacı gördük, Ortadoğu'dan, Asya'dan, Avrupa'dan. Ancak hala en büyük alıcılar Amerika'dan'' diye konuştu.

Andy Warhol'un 1963 yılında yaptığı ''Elvis Üçlemesi'' 81 milyon 900 bine ve 1966 yılı eseri ''Dört Marlon'' da 69 milyon 600 bin dolara alıcı buldu.

Müzayedede, Willem De Kooning’nin Clamdigger adlı 1972 yapımı bronz heykeli 29 milyon 200 bin, Cy Twombly'nin isimsiz resmi 69 milyon 600 bin dolara satıldı.

Gecede ayrıca, Francis Bacon'un ''Oturan Figür'' 45 milyon dolara alıcı bulurken, Ed Ruscha'nın ''Smash'' adlı yağlı boya eseri 30 milyon 400 bin dolara satıldı.

Christie's ve Sotheby's'in New York'taki müzayede evlerinin yaklaşık 2 haftadır devam eden sonbahar açık artırmalarında da şu ana kadar yaklaşık 2 milyar dolarlık sanat eseri satıldı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Andy Warhol'un 2 eseri 151 milyon dolara satıldı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.