Bir Neslin Belgeseli Beyaz Perdede

Celalettin Ökten'in İmam Hatipler için verdiği mücadele dönemin canlı tanıklarının dilinden anlatan belgesel gala için gün sayıyor.

KÜLTÜR SANAT .
bir neslin belgeseli beyaz perdede

İmam hatip okullarının kuruluşunun 61, Celaleddin Ökten'in vefatının 51. yıldönümü nedeniyle hazırlanan 'Bir Neslin Ardındaki Kahraman' adlı belgeselin çekimleri tamamlandı. Belgesel'de Ökten'in İmam Hatipler için verdiği mücadele dönemin canlı tanıklarının dilinden anlatılıyor.

İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER) tarafından imam hatip okullarının kuruluşunun 61., Celaleddin Ökten'in vefatının 51. yıldönümü dolayısıyla hazırlanan "Bir Neslin Ardındaki Meçhul Kahraman" belgeseli gala için gün sayıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü uhdesinde hazırlanan belgeselin galası 21 Ocak Cumartesi günü 13.00-17.00 saatleri arasında CRR'de gerçekleşecek.

Ökten'in hayatının anlatıldığı belgesel, ömrünün son 10 yılında imam hatip okulunun açılması, okutulacak derslerin belirlenmesi ve verdiği mücadeleyi de gözler önüne seriyor. Kapatıldıktan sonra 1951-52 öğretim yılında tekrar açılan imam hatip okulu, Demokrat Parti iktidarının uygulamaya koyduğu en cesur kararlardan biri olarak nitelendiriliyor. Bu bağlamda, Ökten'in 7 yıllık okul projesine destek veren dönemin Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri ve Başbakan Menderes'in imam hatiplere bakışı, bu okulların öğrencileriyle kurduğu diyaloglar belgeselde, o öğrenciler tarafından anlatılıyor.

'28 ŞUBAT SÜRECİ'NE VURGU

İmam hatip okullarının hikayesi 1951 yılının son aylarında 78 ilde açılmasıyla başlıyor ve günümüze kadar devam ediyor. Belgesel ile imam hatiplerin 28 Şubat postmodern darbesiyle yaşadığı süreç ve niçin yaşandığı konusuna da ışık tutuluyor. Yine belgeselde benzer olayların 1951-60 arasında da yaşandığına dikkat çekiliyor. Bugün 80'li yaşlarında olan o dönemin imam hatip öğrencileri, yaşadıkları olayları anlatıyor.


Ökten'in çocukları mücadeleyi anlattı

'Bir Neslin Ardındaki Meçhul Kahraman' belgeselinde imam hatip öğrencisinin anıları ve yaşadığı olaylara yer veriliyor. İmam Hatip Okulları için büyük çaba sarf eden, müfredatını belirleyen Merhum Celaleddin Ökten'in çocukları, Prof. Dr. Saadettin Ökten, Dr. Hümeyra Ökten ve Kimyager Fatıma Züheyra Ökten anılarıyla belgesele destek verdi. Merhum Tevfik İleri'nin çocukları Cahit İleri ve Cahide İleri Aksoy da bildiklerini paylaştı. Bu isimlerin anlattıklarını Prof. Dr. Halis Ayhan, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Öcal, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya akademik açıdan değerlendirerek belgesele katkı yaptı. İlim Yayma Cemiyeti'nin kurucularından İsmail Niyazi Kurtulmuş'un oğlu HAS Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş da belgeselde görüş verdi.

Yeni Şafak

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bir Neslin Belgeseli Beyaz Perdede
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.