GÜNEŞTEKİN’İN İNTİHAL YAPTIĞI İDDİA EDİLEN İRANLI SANATÇIDAN AÇIKLAMA

İranlı sanatçı Hossein Edalatkhah, Ahmet Güneştekin’in Ölümsüzlük Odası adlı yerleştirmesinin ondan intihal olduğu iddialarına Sanatatak’a özel bir açıklama yaptı: “Şimdi bu kadar bariz bir şekilde kopyalanmak beni rahatsız etti.”

KÜLTÜR SANAT .
güneştekin’in intihal yaptığı iddia edilen iranlı sanatçıdan açıklama

“Contemporary İstanbul başladığı günden beri bu eserin(Ölümsüzlük Odası) benzerliği ile ilgili yüze yakın kişiden mesaj aldim. Galeri sahipleri, koleksiyonerler ve farklı ülkelerde yaşayan küratörlere kadar, mesaj gönderen herkes benim eserlerime olan büyük benzerlikten bahsediyorlar. 2010 yılında yaptığım ve 2011 imzalı eserlerimi zorluklarla Tahran’dan getirip Nişantaşı’ndaki Renart Galeri’nin vitrininde üç ay boyunca sergiledik. Hatta bu galerinin açılışı benim sergim ile gerçekleşmişti.

Hossein Edalatkhah’ın Ahmet Güneştekin’in intihal yaptığı iddia edilen eserlerinden

Genelde sanat dünyasında güç çok önemlidir. Ben artık New York’ta yaşıyorum ve sergilerim oluyor. Ancak bir yabancı olarak Türkiye’de yaşadığım yıllarda arkamda büyük paralar ve isimler olmadığından Ahmet Güneştekin kadar ses getiremedim. Şimdi bu kadar bariz bir şekilde kopyalanmak, beni rahatsız etti.

“Kurukafalar ve boynuzların benim gibi aynı anda kullanılması biraz fazla tesadüf”

Elbette sanat dünyasında herkes herkesten esinlenebilir, ancak bu Ahmet Güneştekin’in eseri hem renkler olarak, hem karolara yerleştirilerek, kurukafalar ve boynuzların benim gibi aynı anda kullanması biraz “fazla” tesadüf geldi bana.

Takdiri size bırakıyorum ancak bu benzerliği başka insanlar da bu kadar net gördü ki, bana halen mesajlar gelmeye devam ediyor ve sosyal medyada görüyorum ki birçok kişi paylaşıyor bu benzerliği.”

 

Ölümsüzlük Odası, 2018

Marlborough Gallery’nin 20 – 23 Eylül 2018 tarihlerinde Contemporary Istanbul’da sergilediği Güneştekin’in Ölümsüzlük Odası adlı yerleştirmesi, Fettah Tamince ve Tersane Istanbul’un katkılarıyla hayata geçti. Sanatçı, işiyle ilgili ilk çalışmalara Göbekli Tepe’de ilk buluntulara ulaşıldığı 2004 yılında başladığını ifade etmişti.

Marlborough Gallery’nin Contemporary Istanbul’un açık alanında sergilediği Ölümsüzlük Odası’nın özel boyaları ise Jotun Türkiye tarafından sağlanmıştı.

Ahmet Güneştekin’in Ölümsüzlük Odası adlı yerleştirmesi

sanatatak.com

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git GÜNEŞTEKİN’İN İNTİHAL YAPTIĞI İDDİA EDİLEN İRANLI SANATÇIDAN AÇIKLAMA
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.