Türk ressama şövalyelik nişanı

Avrupa Parlamentosunda düzenlenen uluslararası resim sergisine Türkiye adına davetli olarak katılan İzmirli ressam Var, şövalyelik nişanı ile onurlandırıldı

KÜLTÜR SANAT .
türk ressama şövalyelik nişanı

Avrupa Parlamentosunda düzenlenen uluslararası resim sergisine Türkiye adına davetli olarak katılan İzmirli ressam Derya Var, şövalyelik nişanı ile onurlandırıldı.

Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Çin Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından Brüksel'de düzenlenen Uluslararası Barış Sergisi'ne davet edilen Var, yurt dışında gerçekleştirdiği pek çok kültürler arası dostluk projeleri ve sanat çalışmaları, doğu-batı kültürleri arasında köprü görevi gördüğü için üstün hizmet onuru olan şövalyelik nişanına layık görüldü.

Ortaçağ geleneklerine göre düzenlenen törende şövalyelerin kılıçları altından geçirilen Derya Var'a, şövalyelik nişanı ve sertifikasını Avrupa Parlamentosu Senatörü Filip Dewinter takdim etti.

Geçen yıl Şangay'da düzenlenen CICA zirvesinde "Aşkın Kanatları" isimli semazen tablolarıyla Dünya Barış Ödülü alan Derya Var, Brüksel'de 20 ülkeden 40 sanatçının katıldığı uluslararası barış sergisinde olmaktan büyük gurur duyduğunu belirtti.

Çin'de 300 yıl önce yaşamış olan Belçikalı bilim adamı Ferdinand Verbiest anısına 1953 yılından bu yana Belçika senatosu tarafından bilim ve sanat alanında üstün hizmet gösterenlere verilen şövalyelik nişanının sadece Çinli sanatçılara takdim edildiğini ifade eden Var, "İlk defa bir Türk sanatçısı ödüle layık görüldü. Ülkem ve şahsıma adına onur duyuyorum" dedi.

Derya Var kimdir?

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Türk ressama şövalyelik nişanı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.