İran çağdaş sanatı İstanbul'a geliyor

İranlı sanatçıların çağdaş sanat fuarlarında yıldızı parlamaya devam ederken, bu yıl ikincisi düzenlenecek ArtInternational'a aralarında Şirin Neşat'ın da bulunduğu İranlı sanatçılar konuk geliyor.

KÜLTÜR SANAT .
iran çağdaş sanatı istanbula geliyor

İranlı sanatçı Şirin Neşat, 2006 yılında dünya güncel sanat çevrelerinde ismi konuşulmaya başlanan, çalışmaları yakından takip edilen biri haline gelmişti. 2006 yılının mart ayında MOMA'da 'Without Boundaries /Sınırlar Olmadan' sergisinin ardından aynı yıl British Museum'da 'Word Into Art (Sanata Düşen Kelimeler)' adlı karma sergiye katılarak koleksiyonerlerin dikkatini çekmişti. O günden bu yana Neşat, birçok müzenin koleksiyonunda yer aldı, kişisel ve karma birçok sergide büyük çaplı projelere imza attı.

Al Jazeera'nın haberine göre konularını İran'ın yakın tarihinden alan projeleriyle ve muhalif kimliğiyle de önemli çalışmaları bulunan Neşat'ın bir çalışması bu yıl 26-28 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan ArtInternational sanat fuarında sergilenecek. İran İslam Devrimi'nde kadının yerini ve ve ataerkil toplumu sorgulayan Neşat, 'Unveiling' ve 'Women of Allah' eserleri büyük dikkat çekmişti. Şirin Neşat'la birlikte İran güncel sanatının önemli iki temsilcisi daha aynı fuar kapsamında İstanbul'a geliyor. Bilhassa kadın sanatçıların yer alacağı fuarda Gohar Dasti ve Samira Abbasi'nin de çalışmaları sergilenecek.

Dünyanın dört bir yanından 80 seçkin galeriyi İstanbul’da ağırlayacak uluslararası sanat fuarı ArtInternational’ın bu yıl konuk ülkelerinden biri İran olacak. Arap çağdaş sanat dünyasının en çok üretken ve dikkat çeken ülkesi sayılan İran’dan, Tahran’ın en büyük galerilerinden Assar Art’ın yanı sıra çok yönlü ve muhalif kadın sanatçıların işleri ArtInternational’a geliyor.

Fuarda ünlü İranlı yönetmen ve sanatçı Abbas Kiarostami, İran heykel sanatının ustalarından Mohammad-Hossein Emad, Shoja Azari, Shahram Karimi, Alireza Adambakan, Reza Lavassani, Ahmad Morshedloo, Babak Roshaninejad’ın işleri de görülebilecek.

ArtInternational sanat fuarı 26-28 Eylül tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İran çağdaş sanatı İstanbul'a geliyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.