Van Gogh'un kesik kulağı müzede!

Almanya'nın Karlsruhe kentindeki Sanat ve Medya Merkezi ressam Vincent van Gogh'un akrabalarından alınan hücre örnekleriyle üretilen bir kulak sergiliyor...

KÜLTÜR SANAT .
van goghun kesik kulağı müzede!

Ressam Vincent van Gogh bundan 100 yıl kadar önce bir cinnet anında sol kulağını kestiğinde, kesilmiş bir kulağın bir gün bu kadar ünlü olacağını tahmin edemezdi. 

Radikal'de yer alan habere göre, Van Gogh’un erkek kardeşi Theo’nun büyük büyük torunu Lieuwe van Gogh’un bağışladığı kendi kulak kıkırdağından alınan hücrelerle, Amerika’daki bir hastanede kopyası üretilen kulak, şimdi Almanya Karlsruhe’daki Sanat ve Medya Merkezi’nde biyolojik bir koruyucunun içinde sergileniyor. Projenin arkasındaki isim Diemut Strebe “Sanatı Van Gogh’un sanata yaklaşım biçimi gibi yani bir ressamın fırçayı kullandığı gibi kullanmayı seviyorum” diyor. 

Müzenin sitesinde yapılan açıklamaya göre; Van Gogh’un akrabalarından alınarak üretilen kulağın şekli, görüntü teknolojileri yardımıyla Van Gogh’un kulağıyla aynı şekilde üretildi ve ressamın genetik bilgilerini de içeriyor. 6 Temmuz’da bitecek sona erecek sergide konukların mikrofon yardımıyla Van Gogh’un kulağına konuşabildikleri bir teknoloji sistemi de kurulmuş. Kulağın seneye New York’ta sergilenmesi bekleniyor. 

Natürmortları ve otoportreleriyle olduğu kadar çalkantılı özel hayatıyla da tarihe iz bırakan Hollandalı empresyonist ressam, 37 yaşındayken, 1890 yılının temmuz ayında intihar ederek yaşamına son vermişti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Van Gogh'un kesik kulağı müzede!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.