Türkiye’nin ilk Göç Müzesi kuruluyor

2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Eskişehir’de, Türkiye’nin ilk Göç Müzesi’nin kuruluş çalışmalarına başlandı.

KÜLTÜR SANAT .
türkiye’nin ilk göç müzesi kuruluyor

Eskişehir Valiliği, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı’nın “Kalıcı Eserler” projesi kapsamında Eskişehir’e ve Türkiye’ye kazandıracağı Müze, ülkemizde bir ilk ve bugün itibariyle de tek olma özelliği taşıyor.

Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde, tarihi evleri ile ünlü bölgede kurulacak olan müzede; Göç ve Sürgün temalı objeler, görseller, videolar, canlandırmalar ve enstelasyonlar ile sergilenecek.

2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Eskişehir’e kurulacak müze ile Türk dili konuşan halklar ve ülkeler arasında dostane ilişkiler geliştirilerek, bilimsel, kültürel, sanatsal araştırma, inceleme ve etkinlikler yapılacak. Böylece Göç Müzesi, kültürel birliği ve dayanışmayı sağlayan, dünya barışına, uygarlığına, bilime ve sanata katkıda bulunmak amaçlarını taşıyan Türk Dünyası Kültür Başkenti misyonunun önemli bir halkasını oluşturacak.

Göçmen Kenti Eskişehir’e Göç Müzesi

Bu projenin, nüfusunun yoğunluğunu Türk tarihinde yaşanan savaş, sürgün ve göçlerin oluşturduğu Eskişehir gibi demografik renkliliği yüksek bir kentte yapılması anlamlıdır. 19. yüzyıldan itibaren Osmanlı İmparatorluğunun geniş coğrafyasından göç eden Tatarlar, Kırım Türkleri, Çerkesler, Yörükler, Arnavutlar, Bulgaristan Türkleri, Yunanistan Türkleri ve Makedonya Türkleri’nin/Müslüman Arnavutlar’ın yeni yurdu Eskişehir olmuştur. Ayrıca günümüzde de Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi’nin kurulmasıyla birlikte, önemli sayıda öğrenci, hem yurt içinden hem de Türki Cumhuriyetlerden gelerek Eskişehir’de göç nüfusunu oluşturmuştur.

Dünyada en önemli göç müzeleri, Kanada, Danimarka ve Fransa başta olmak üzere yaklaşık 14 ülkede bulunuyor. Eskişehir Valiliği aracılığıyla yürütülecek bu projeyle ülkemize de, bilimsel ve teknolojik açıdan dünyadaki örneklerinden geri kalmayacak bir müze kazandırılmış olacak. Dünya genelinde göç veren ülkeler arasında 4. sırada yer alan ülkemiz ve 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen ve yıl içerisinde pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan Eskişehir kalıcı ve modern bir esere kavuşacak.

Müzede Sergilenecek Tema

Müzede, insanlık tarihi boyunca Eskişehir’de iz bırakan uygarlıklardan -tarih öncesi dönemlerden, Hititlere, Frig ve Lidyalılardan Büyük İskender’e, Bizans’tan Rumlara- günümüze kadar geçirdiği evreler anlatılacak. Göç ve göçmenlik olgusunun antropolojik açıdan yerleşik kültür ve yaşam üzerindeki etkisi bilimsel materyallerle işlenecek.

Müzenin ağırlıklı temasını  Türklerin yaşadığı göçler oluşturacak: Türklerin Orta Asya’da kurduğu devletler ve göç dalgaları, Göktürkler ve Oğuz Boyu bağlantısı, Selçuklu Devleti ve Beylikler Dönemi, Osmanlı Dönemi, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Dönemi ve bu dönemlerde yaşanan savaşlar, göçler ve sürgünler; animasyon filmler, heykeller, orijinal objeler, fotoğraflar, belgeler, folklorik eşyalarla anlatılacak. Yine bu dönemlere ait tarihi şahsiyetlerin heykelleri, tematik olarak oluşturulacak dönem anbiyansları içinde sergilenecek.

Ayrıca, müze bünyesinde bir Göç Kütüphanesi, Araştırma Merkezi ve Atölye kurulacak.

Projenin Ülkemize ve İnsanlığa Katkıları

Konusunda uzman akademisyen, araştırmacı ve teknik ekipten oluşan kadrosu ile çalışmalarına başlanan müze projesi, Türk ve dünya kültür mirasına, Türkiye’nin ulusal ve uluslararası alandaki turizm potansiyeline de katkı sağlayacaktır. Yerli ve yabancı öğrenci ve akademisyenlere, araştırmacılara, göçmenlere ve Eskişehir’in ve Türk coğrafyasının dokusunu keşfetmek isteyen herkese geniş bir vizyon sunacak, birlikte yaşama kültürümüzü pekiştirmemize yardımcı olacaktır.

Türkiye’nin, uluslararası alanda müzecilikteki yerini yukarıya taşıyarak, dünya genelindeki bilim merkezleri ve akademik çevrelerle ilişkiler geliştirmesine ve arşiv bağlamında, yaşadığımız coğrafyanın, ülkemizin ve şehrimizin zengin mirasını en modern araç ve tekniklerle kayıt altına alacak ve müzecilik literatürüne önemli katkıda bulunacak; kültürel çeşitliliği koruyan ve yaşatan yeni ve çağdaş eserlerin oluşturlmasına öncülük edecektir.

Ayrıca, günümüzde çeşitli nedenlerle büyük nüfus hareketliliği yaşayan coğrafyamızda bu alanda, geçmişin acılarını, sevinçlerini, gururunu gelecek kuşaklara aktaracaktır.

Bu proje ile Eskişehir, dünya kültür merkezlerinden biri  haline gelecektir.

Önümüzdeki günlerde mimari düzenlemesi ve içerik çalışmaları tamam­lanacak olan ESKİŞEHİR GÖÇ MÜZESİ ile ilgili gelişmeler www.gocmuzesi.net vewww.eskisehirgocmuzesi.com adreslerinden kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Türkiye’nin ilk Göç Müzesi kuruluyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.