Paha biçilmez mücevherler ilk kez sergileniyor

Dünyanın en değerli mücevher koleksiyonlarından biri olan ve Napoli'nin koruyucu azizi San Gennaro'nun ismiyle anılan koleksiyon sergiye açıldı.

KÜLTÜR SANAT .
paha biçilmez mücevherler ilk kez sergileniyor

Mücevherler, heykeller ve dini sembollerden oluşan koleksiyon, yüzlerce yıl boyunca Napoli'nin koruyucu azizi San Gennaro için Avrupalı hükümdarların bağışladığı parçalardan oluşuyor.

Fakat San Gennaro hazinesi yıllar boyunca Napoli katedralinde bir kasada saklanıyordu.

Üçüncü yüzyılda yaşayan Napoli Piskoposu Gennaro'nun yüzyıllar boyunca kenti savaştan, vebadan, depremden ve doğal afetlerden koruduğuna inanıldı.

21.610 parça mücevher

1520'lerde bütün bu felaketlerin üst üste yaşanması üzerine kent halkı, San Gennaro'nun koruyuculuğu karşılığında, Aziz'in adına bağışlanmış olan hazineyi bir şapel inşa ederek saklama vaadinde bulundu.

Serginin küratörü Paolo Jorio, 1305'ten günümüze kadar bu şapele bağışlanmış 21.610 parça mücevherin bulunduğunu, bağış yapanlar arasında kralların, papaların ve imparatorların olduğunu söylüyor.

Sergiyi düzenleyen Roma Vakfı'nın başkanı Emmanuele Emanuele, gazetecilere yaptığı açıklamada, koleksiyonun "Tarihsel ve sanatsal olarak paha biçilmez değerde olduğunu ve İngiliz Kraliyet Mücevherleri'nden ya da Rus Çarlığı mücevherlerinden çok daha değerli olduğunu" ifade ediyor.

Napolyon'un bağışladığı haç

Serginin önemli parçalarından biri olan piskopos başlığında toplam 3.964 elmas, zümrüt ve yakut bulunuyor.

Fakat en gözde eserin, yapımına 1679'da başlanan ve dünyanın en seçkin mücevherlerinden biri olarak değerlendirilen kolye olduğu düşünülüyor. Birçok parçanın biraraya getirilmesiyle yapılan kolyedeki mücevherli haçlardan birini Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart bağışlamış.

BBC Roma muhabiri David Willey, büyük ilgi görmesi beklenen sergiyi, halkın ihtiyaçlarına öncelik vermek istediğini söyleyen Papa Francis'in gezmesinin beklenmediğini söylüyor.
BBC Türkçe

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Paha biçilmez mücevherler ilk kez sergileniyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.