Vahap Yaman: Gençler için boş vakitler, önemli sorunlardandır.

Rol modelliği iyi yapan temsilcilerden etkilenen gençler; dini değerlerle donanmış, onları hayat tarzına dönüştürmüş, azim ve kararlılıkla topluma hizmet etmeyi seven, dürüst, dinamik, çalışkan, girişimci, gelişime açık, söz ve iddia sahibi, dünyayı ve ahireti iyi algılamış önder ve öncüler olarak şekillenirler.

KÜLTÜR SANAT .
vahap yaman: gençler için boş vakitler, önemli sorunlardandır.

Rol modelliği iyi yapan temsilcilerden etkilenen gençler; dini değerlerle donanmış, onları hayat tarzına dönüştürmüş, azim ve kararlılıkla topluma hizmet etmeyi seven, dürüst, dinamik, çalışkan, girişimci, gelişime açık, söz ve iddia sahibi, dünyayı ve ahireti iyi algılamış önder ve öncüler olarak şekillenirler. Öncü olarak şekillenen, dini, hayat tarzı olarak benimsemiş gençlerin iş ve el birliğinin, dinin yayılmasındaki engelleri ve zorlukları ortadan kaldıracağı ve gençlerin ilkeli, inatçı, protest ve kararlı bir mücadele ile ilahi mesajın toplumda yer edineceği bilincine çabuk ulaşacağı unutulmamalıdır.

Çünkü gençler toplumun problemlerine daha duyarlıdır. Problemleri tanıma ve onlara uygun çözüm üretme konusunda daha atak ve ısrarcıdırlar. Çözüm üretmede geç kalmak istemezler. Geç kalındığı zaman başkalarının çözümlerinin devreye gireceğini iyi bildikleri için, bundan hoşlanmazlar. Kendi projeleri ile toplumun önüne çıkmak isterler.

Gençler için boş vakitler, önemli sorunlardandır. Gençler, insanın boş bir zamanının olmaması gerektiğinin bilincinde olmalıdır. Vakitlerini kendisini yetiştirmeye yönelik işlerle  doldurmaları gerektiğinin şuurunda olmalıdır. Toplumsal değişimde rol alarak bir şeyler yapmanın başarıyı getireceği, başarının ise iyi bir yapılanma ve ortak bir birliktelikte sağlanabileceği, toplumların ancak birlikte yapılan çalışmalarla değişebileceği, bunu gerçekleştirirken de muhataplarıyla ayrılık noktalarından ziyade ortak noktaların çoğaltılması gerektiğinin bilincinde olmalıdırlar.

İbadet, günümüz gençlerinin hayatında yeterli derecede kendine yer bulamamakta. Oysa iman etmekle kabul edilen İslami değerlerin, ibadetlerle hayatta yaşanılır kılınması gerektiği iyi bilinmelidir. Namaz, oruç, zekat, tevbe, dua gibi konuları gençler ıskalamamalıdır. Kendisini Müslüman olarak adlandıran gençlerde bile imanın eylemsel şekli olan ibadetler gözardı edilmekte, özellikle namaz kılma alışkanlığı ortadan kalkmaktadır. Günahın, “imanla amel arasındaki bağın” kopmasından doğduğu, bu bağın kopartılmaması gerektiği hatırlanmalı, sadece inandım demenin yetmediği, inanılan şeylerin hayat tarzına yansıması gerektiği unutulmamalıdır.

Genç, dinin “iman, ibadet ve ahlâk” esaslarından oluştuğunu ve bu bütünlüğün hiçbir zaman bozulmaması gerektiğini bilmelidir. Ahiret hayatının gerçek ve sonsuz bir hayat olduğu, esas kazanılması ve mutlu olunması gereken hayatın ahiret hayatı olduğu, bunun da yukarıda bahsedilen üçlünün birbirinden ayrılmadan kavranması ve yaşanılması ile sağlanabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Din bilerek ve arzu ederek tercih edilen bir değer olduğu zaman kıymetlidir. Genç, dinden haberdar olmanın başka, dindar olmanın başka olduğunu bilmeli, dolayısı ile tercihini bilerek yapmalı ve dinde derinleşmelidir.

Çocukları ve gençleri dini değerlerle tanıştırırken onların kuru kuruya taklitçi olmamaları için dikkat etmek gerekir. Taklitçilikle ve ezbercilikle dindar olunmaz. Neye ve nasıl iman edilmesini, yol gösteren ilahi mesajı, yolu tarif eden sünneti gereği gibi kavramalı, teslimiyet problemi yaşamamalıdır. Gençler dini hayatlarını bilerek ve isteyerek inşa etmelidir. Dinin ana kaynağı Kur’an ve onun hayata yansıyış biçimi olan Rasululullah’ın sünneti genç tarafından iyi kavranmalı ve bu iki ana kaynak, gencin hayatında sürekli yer edinmelidir. Neye ve niçin iman etmesini bilmeyen ve farkında olmayanın, yaşadığı teslimiyet problemi zamanla onu teslim alır, inandığı değerlerden zaman zaman tavizler verir. Yasaklar meşru hale gelebilir. Özellikle haram ve helal sınırlarının çokça karıştığı günümüzde, gençler haramın ve helalin sınırlarını zorlamaktadırlar. Gençler, modern hayatın kendilerine sunduğu seküler hayat tarzı ile aileden gelen dini kültür ve geleneklerin çatıştığı bir ikilemi yaşamaktadırlar.

Gençler ile ilişki kuranlar samimi olmalıdır. Şekilcilikten arındırılmış ve içten gelen bir ilişki biçimi genci olukça etkiler. İçselleşmiş bir arkadaşlık ve dostluk gören genç, hesapsız bir şekilde kendisine yaklaşanlarla hemen özdeşleşir. Sevgi ve samimiyetle geliştirilen ilişkiler, daha işlevsel ve daha etkili olduğundan gencin değişimi hızlanır ve kendisinden istenen sorumlulukları üstlenmesinde sıkıntı yaşamaz. Akıllı aile büyükleri ve eğiticiler gençlerle kurdukları temasta öncelikle gençlerin davranış değişimini öncelemelidir. Ancak gencin değişim sürecinin biraz zaman alacağını iyi bilmelidirler. Gencin yaşadığı bu değişim süreci sabırla takip edilmeli ve kesintisiz desteklerle süreci tamamlamalarına yardımcı olunmalıdır. Şunu unutmamak gerekir ki sürekli eğitimin değiştirmeyeceği kimse yoktur. Kayaları eriten dalgaların sertliği ve boyutları değil, sürekliliğidir.

Genç şunu unutmamalıdır: İyi bir tarih okuması yaptığı zaman, imanın getirdiği samimiyet, değişim ruhuyla yapılan fedakarlık, kararlılık ve azimle yürütülen mücadele, ahlâk ve iyi muamele ile yapılan tebliğ ve davetin, muhataplarında hemen karşılık bulduğunu görecektir.

 

Başkalarının da çocukları var!

Çocuklarına markalı ve pahalı giyecek ve oyuncak alan baba!

Çocuklarının da çocuk arkadaşları olduğunu unutma!

Çocuklarına özel okul, akıllı telefon, lüks araba, pahalı ve markalı giyecekler almak için, lüks mekânlarda yemek yedirmek için çok çalışan baba!

Kendi çocuklarını, doğal çevrelerinden kopartacak, onları şımartacak, arkadaşları ile uyum sorunu yaşayacak sınırsız maddi imkânları önlerine koyma, ellerine verme!

Eminim ki senin baban, sana alçakgönüllülüğü, paylaşmayı, sıradanlıktan uzaklaşmamanı, sokaklarda bir şey yememeni, başka çocuklara hava atmamanı öğretti.

Babanın sana öğrettiklerini sen de çocuklarına öğret.

Kendin ve çocukların mütevazılığın ve sıradanlığın lezzetini yaşayın.

Fazlası ile çocuklarının arkadaşlarını sevindir. Onları da yedir. Onları da giyindir.

Çocuklarının çevresinde senin elindeki imkânlarla sevinmeyi bekleyen çocuklar mutlaka vardır. Onları ara ve sor.

Bunlar, yoksulluğa talip olmak, çocukları her şeyden mahrum bırakmak değildir.  Paylaşmayı hatırlamak ve hatırlatmaktır.  Unutma!

Şükretmek, yoksullara bakarak, elhamdülillah bizler böyle değiliz demek değildir.

Şükretmek, kulluğun gereğini yapmaktır.

“O mallar, içinizden yalnız zenginler arasında dolaşan bir servet (ve güç) haline gelmesin.  (Allah böyle hükmetmiştir).” HAŞR /7

Genç Öncüler Dergisi

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Vahap Yaman: Gençler için boş vakitler, önemli sorunlardandır.
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.