Gençler Bilge Kral'ı Unutmadı

Mavera Gençlik Hareketinin düzenlediği İslam Coğrafyası günleri sona erdi. Programın son ayağında Bosna Hersek ve efsanevi lideri Alija İzzetbegoviç vardı.

KÜLTÜR SANAT .
gençler bilge kralı unutmadı


on5yirmi5.com/ÖZEL

Mavera Gençlik Hareketinin düzenlediği İslam Coğrafyası günleri sona erdi. Programın son ayağında Bosna Hersek ve efsanevi lideri Alija İzzetbegoviç vardı.

Bosna Günü'nün ilk oturumu Bosna'nın tarihi ve Bosna'nın Sırp işgaline karşı verdiği direniş üzerineydi. Oturumun tebliğcisi Araştırmacı Yazar Süleyman Gündüz, Bosna savaşı sırasında yaşadığı anıları ve Alija İzzetbegoviç ile olan dostluğunu anlattı. Boşnak halkının kimlik kazanmasının İslamlaşmalarıyla doğru orantılı olduğunu ifade eden Gündüz, Bosna tarihinden örnekler verdi.

Bosna halkının modern yaşam tarzını seçeniyle, dindar olanıyla konu İslâm oldu mu taviz vermeyen bir kimliğe sahip olduğunu anlattı.  

Balkanlarda Müslümanların diğer din mensuplarına gösterdiği birlikte yaşama kültürünün Batı destekli Sırp milliyetçileri tarafından katledildiğini vurgulayan Gündüz'den sonra söz alan Yusuf Armağan Alija İzzetbegoviç'in düşünsel çizgisi hakkında bilgiler verdi. "Genç Müslümanlar" teşkilatındaki görevlerini ve özellikle İslami uyanış sürecinde Bosna'da ortaya koyduğu entellektüel çabayı anlatan Aramağan, Türkiye'deki aydınlar açısından da Begoviç'in "Doğu ve Batı Arasında İslam" isimli eserinin bir dönüm noktası olduğunu belirtti.

Oturumlar sonrası "Aliya" Belgeseli izlendi.

on5yirmi5.com

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Gençler Bilge Kral'ı Unutmadı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.