Tanpınar'ın saklı kalmış iki yazısı

Türk Edebiyatı, 2011 yılının ilk sayısında Ahmet Hamdi Tanpınar'ın ressam Zeki Kocamemi ile ilgili kitaplarına girmemiş iki yazısına yer veriyor.

KÜLTÜR SANAT .
tanpınarın saklı kalmış iki yazısı

"Sanatkâr Zeki Kocamemi'ye Dair" ve "Sanatkâr Portreleri: Zeki Faik" başlıklı yazılara Beşir Ayvazoğlu da Kocamemi'yi tanıtan bir yazıyla eşlik ediyor. Tanpınar, yakın dostlarından sanatçıyı Rönesans'ın başlangıç döneminde "Ortaçağ'ın bütün rahmanîliğini üzerinde taşıyan" İtalyan ressam Fra Angelico'ya benzetiyor.

Dergide hayatını çocuk edebiyatına adayan Mustafa Ruhi Şirin'le yapılmış bir röportaj da yer alıyor. Said Coşar, karikatüristlerin Hüseyin Cahit Yalçın'ı nasıl gördüklerini; Sezai Coşkun, İskender Pala'nın Şah ve Sultan adlı romanını; Tamer Kütükçü, Sevinç Çokum'un Kayıp İstanbul'unu; Mehmet Tekin, Ümit Meriç'in Seyyahların Aynasında İstanbul'unu; Zeynep Gökgöz, Turgut Cansever'in kitaplarını değerlendiriyor.

Hasan Akay, Senail Özkan, M. Selim Gökçe, Süleyman Hayri Bolay, İnci Enginün bu sayının yazarlarından. Dr. Mustafa Tatcı ise Niyâzî-i Mısrî'nin basılı divanlarında yer almayan bir ilâhisini okuyucularla paylaşıyor. (Zaman)

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Tanpınar'ın saklı kalmış iki yazısı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.