Emin Alper'in 'Kız Kardeşler' filmi, Berlin Film Festivali Ana Yarışma bölümüne davet edildi

Kültür Bakanlığı'nın desteğe değer görmediği Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi, Berlin'de Altın Ayı için yarışacak.

KÜLTÜR SANAT .
emin alperin kız kardeşler filmi, berlin film festivali ana yarışma bölümüne davet edildi

Türkiye'den bir film, 8 yıl aradan sonra, Berlin Film Festivali Ana Yarışma'ya seçildi. 'Tepenin Ardı' ve 'Abluka' filmleriyle tanınan Emin Alper'in yönettiği 'Kız Kardeşler', 69. Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı için yarışacak.

 

'Kız Kardeşler'in başrollerini Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir, Kayhan Açıkgöz, Müfit Kayacan ve Kubilay Tunçer paylaşıyor. Film, annelerinin ölümünün ardından kasabaya besleme olarak verilen üç kız kardeşin, yıllar sonra köylerine geri dönmesini ve birbirleriyle yüzleşmelerini konu alıyor.

JÜRİ BAŞKANI BINOCHE

7-17 Şubat'ta düzenlenecek Berlinale'nin jüri başkanlığını usta oyuncu Juliette Binoche yapacak.

DESTEK AVRUPA'DAN

Yapımcılığını Liman Film ve NuLook Production'ın üstlendiği Kız Kardeşler'in ortak yapımcıları Komplizen Film, Circe Films ve Horsefly Productions.

Film, yapım aşamasında Eurimages (Avrupa Konseyi), Berlin Film Fonu (MBB), Hollanda Film Fonu (NFF) ve Yunanistan Film Merkezi (GFC) tarafından desteklendi. Kültür Bakanlığı ise destek vermeyi reddetti.

Yönetmen Emin Alper, bugüne dek ulusal ve uluslararası festivallerde 50'inin üzerinde ödül kazandı.

Alper, ikinci filmi 'Abluka' ile Venedik Film Festivali'nin Ana Yarışması'nda Jüri Özel Ödülü'ne, ilk filmi 'Tepenin Ardı' ile Berlin Film Festivali'nin Forum bölümünde Caligari Ödülü'ne layık görülmüştü. 

'Kız Kardeşler', bugüne dek Berlinale Ana Yarışma bölümüne Türkiye'den katılma başarısı gösteren 10. film. Dünya prömiyerini Berlin'de yapmasının ardından nisanda Türkiye'de de gösterime girecek.

 

FATİH AKIN DA YARIŞACAK

Türkiye kökenli Alman yönetmen Fatih Akın'ın 'Altın Eldiven' (Der Goldene Handschuh), Avusturyalı yönetmen Marie Kreutzer'in 'Der Boden unter den Füssen', Fransız yönetmen Francois Ozon’un 'Grace a dieu', Alman yönetmen Angela Schanelec’in 'Ich war zuhause, aber' ve Kanadalı yönetmen Denis Cote'nin 'Repertoire des villes disparues' filmleri de Altın Ayı için yarışmaya davet edildi.

 

 

 

Kaynak: Sputnik

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Emin Alper'in 'Kız Kardeşler' filmi, Berlin Film Festivali Ana Yarışma bölümüne davet edildi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.