'Müslüman, 'İslam aklı' ile düşünmekten uzaklaştı'

Hacettepe Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Koç, Müslüman'ın aklıyla, İslam aklıyla hareket etmesi gerektiğini ancak bundan uzaklaştığımızı söyledi.

KÜLTÜR SANAT .
müslüman, islam aklı ile düşünmekten uzaklaştı

Hacettepe Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yunus Koç, "Biz İslam aklını bıraktık, uzun yüz yıllardan beri 'İmam-ı Azam, İmam-ı Ebu Muhammed, Ebu Yusuf ne dedi?' diyerek başka akıllarda yani nakillerde kaldık, İslam aklıyla düşünmekten uzaklaştık." dedi.

Koç, "Hamamönü Söyleşileri" kapsamında Hamamönü Kabakçı Konağı'ndaki, "Osmanlı Hukuku" söyleşisinde, Müslüman'ın aklıyla, İslam aklıyla hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Koç, "Biz İslam aklını bıraktık, uzun yüz yıllardan beri İmam-ı Azam, İmam-ı Ebu Muhammed, Ebu Yusuf ne dedi?' diyerek başka akıllarda yani nakillerde kaldık, İslam aklıyla düşünmekten uzaklaştık. O akıllara gitmek nakil idi yani o insanlar kendi dönemlerinde kendi çözümünü üretmiş, onlar kendi dönemlerinde akıllarını kullanıp çok önemli çözümler ürettikleri için yükseldiler. Onlara da bakalım ama kendi aklımız ne diyor, bunları da ihmal etmeyelim." ifadelerini kullandı.

İslam dünyasının sünnetten uzaklaştığı için İslam'ı kullanan DEAŞ gibi terör örgütleri yüzünden en büyük tehlikeyi yaşamak zorunda kaldığını ifade eden Koç, şunları söyledi:

"Kur'an ve sünneti bilmeden insanlar bakıyor, 'Burada ne yazıyor? Kafirlerin kafasını kesin yazıyor, hadi keselim.' En büyük tehlike buydu zaten, bunu yaşamak zorunda kaldı İslam dünyası. Halbuki bundan hüküm çıkartmak işi bir gelenek. Usulü fıkıh, yani fıkhın temel prensiplerini kullanarak hüküm çıkarma ehliyetinde olacak ki insan, okuduğunu anlayacak. 'Peygamberimiz ne demişti, hangi uygulamaya gelmişti, hangi ayet hangi gerekçeyle indi, bundan hareketle biz aklımızı nasıl kullanırız da insanların faydasına daha iyi şeyi çıkartırız?' yerine, 'Kes kafasını diyor, keselim' sonucunu yaşamak noktasına geldik. İslam dünyasının yaşamasını istemediğimiz en son şey buydu, maalesef onu da yaşadık."

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 'Müslüman, 'İslam aklı' ile düşünmekten uzaklaştı'
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.