'Ara Güler salt Türkiye'nin değil insanlığın gözüdür'

Uluslararası savaş fotoğrafçısı Aral, "Ara Güler ustamı salt Türkiye'nin gözü olarak değil, insanlığın gözü olarak değerlendiriyorum" dedi.

KÜLTÜR SANAT .
ara güler salt türkiyenin değil insanlığın gözüdür

Uluslararası savaş fotoğrafçısı Coşkun Aral, "Ara Güler ustamı salt Türkiye'nin gözü olarak değil, insanlığın gözü olarak değerlendiriyorum. İyiki var, iyiki tanıyoruz, onunla onun bıraktığı izleri sürüyoruz." dedi.

Aral, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığınca Adapazarı Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenlenen Fotoğraf Sanatçısı Ara Güler'e Saygı Gecesi'nde yaptığı konuşmada, 17 yaşından beri Güler ile baba-oğul ve usta-çırak gibi çok şey paylaştığını söyledi.

Güler'in gözü ve beyniyle dünyayı tanımanın inanılmaz bir zenginlik olduğunu vurgulayan Aral, "Bugün geçtiğimiz yüzyılın en ünlü simalarını onun ağzından bir kere duyduğunuz zaman kitaplarını okumuş kadar tanıyorsunuz. O yüzden o Türkiye'nin gözü değil, dünyanın göz tanığı. Onu herkes zamanı durduran fotoğraflarıyla tanır ama Ara Güler aynı zamanda bir filozoftur." diye konuştu.

Coşkun Aral, din, dil, ırk, yaşadığı coğrafya ne olursa olsun her zaman insanı anlamaya çalışan, empati duyan, "asla" demeyen ve bulunduğu koşullarla yeri geldiğinde geniş açı, yeri geldiğinde de makro objektifle bakarak yorum yapmadan bunu tarihe ve insanlığa aktaran biri olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Şu anda Ara Güler'in Malezya'da Kuala Lumpur'da bir çalışmasını yapıyoruz. Bugüne kadar dünyanın belki de gözardı ettiği, onun yaratıcı dünya insanlarına yönelik çok şeyler çıktı. Yaratıcı Amerikalıları, savaşçıları, Türk ustaları vardı ama onun gözüyle dünyaya değer bırakmış ve evrensel değeri olan insanların sergisini açacağız. Gittiği her yerde edindiği dostluklar ve bunların kalıcı olması için çabalarıyla Ara Güler'in ayrı özelliği var. Ara Güler, deklanşöre basmadan önce beyin fotoğrafını çeker. O yüzden ustamı salt Türkiye'nin gözü olarak değil, insanlığın gözü olarak değerlendiriyorum. İyiki var, iyiki tanıyoruz, onunla onun bıraktığı izleri sürüyoruz."

Türkiye'nin inanılmaz değerler yetiştirdiğini ancak bunlara hak ettiği değeri vermede biraz geri kalındığını söyleyen Aral, "Güler, dünyanın her tarafında fotoğrafıyla değil, tanıklığıyla bir ekol çünkü tarihe tanık olmak zor bir olay. Bu salt bir fotoğrafçının deklanşörüyle zamanı durdurması değil, doğru yerde ve zamanda olma olayıdır." ifadelerini kullandı.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Melih Zafer Arıcan da Güler hakkında düşüncelerini paylaştı.

Programa onur konuğu olarak katılan fotoğraf sanatçısı Ara Güler de herkese teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, gecenin sonunda Güler ve konuşmacılara hediye takdim etti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 'Ara Güler salt Türkiye'nin değil insanlığın gözüdür'
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.