Mehmet Akif İnan'ı Anma Programı

"Unutamadığım Öğretmenim" teması ile gerçekleştirilen Mehmet Akif İnan Hatıra Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri verildi

KÜLTÜR SANAT .
mehmet akif inanı anma programı

 Memur-Sen Eski Genel Başkanı Mehmet Akif İnan, vefatının 16. yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor.

Etkinlik kapsamında başkentte bir otelde düzenlenen programda, "Unutamadığım Öğretmenim" teması ile gerçekleşen Mehmet Akif İnan Hatıra Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ödül töreninde yaptığı konuşmada, programdaki öğrencileri ve öğretmenleri gıpta ile izlediğini, zira onların, mutluluklarını yaşarken birbirlerine ifade edebildiklerini söyledi.

Verdikleri cezalar ve mükafatlarla öğretmenleri hatırladıklarını, kendisinin de resim öğretmenini unutmadığını ifade eden Avcı, şunları anlattı:

"Rahmetli resim öğretmenim Cevat Ülger'i anlatmak isterdim. Cevat Ülger, Eskişehir Maarif Kolejinde resim öğretmenimizdi. İlk tanışmamız hikayemiz de oldukça sevimlidir. 1964 yılında Eskişehir Maarif Koleji hazırlık sınıfına başlıyoruz, o zamanlar maarif kolejleri 7 yıl; 1 yıl hazırlık, 3 yıl ortaokul, 3 yıl lise, yatılı okul, çarşamba günü resim dersimiz var, ilk ders. Büyük sınıflardan ağabeyler geldiler, dediler ki 'Yarın sizin resim dersiniz varmış, o resim dersine gelecek öğretmen Cevat Ülger, o komünisttir, onun söylediklerine fazla inanmayın. Dikkatli olun o komünisttir' dediler. Cevat Hoca geldi, derse girdi, herhalde o günlerde gözlerinde bir rahatsızlık var, siyah koyu güneş gözlükleri takmış. Cevat Hocayı öyle görünce dedik ki hakikaten komünistmiş.''

Yıllar geçti, Milli Eğitim Bakanlığında müşavir olarak çalışıyordum, UNESCO toplantılarına zaman zaman bizi gönderiyorlardı. Bir UNESCO toplantısında fırsat bulup toplantı arasında Modern Sanatlar Müzesi'ne gittik. Müze çok büyük, bir hafta boyunca  gezseniz bitiremeyeceğiniz kadar büyük bir müze, galerilerden oluşuyor. Koşarak dolaşırken bir galeride, resimleri maksimum 10 saniye durmadan geçmek durumundayız, bir resim uzaktan çağırdı, 'gel bana bak' diye. Resmin yanına gittim, mavi bir resim, 'Moda'dan Bakış', ressam; Bedri Rahmi Eyüpoğlu. Müze yetkililerinin söylediğine göre şimdi öyle midir bilmiyorum ama o tarihte Paris'deki Modern Sanatlar Müzesi'ndeki tek Türk ressam ve tek Türk ressamın resmi; işte o resimdir. Dedim ki işte öğretmen bu, öğrencisine hangi resme nasıl bakılacağını işte böyle öğretir bir öğretmen. Allah gani gani rahmet eylesin.

Eskişehir'e yolunuz düşerse merkezinde Reşadiye Camisi vardır. Caminin mimarı; benim sevgili hocam Cevat Ülger'dir. İstanbul yoluna giderseniz Bursa'ya doğru yola çıkarsanız Eskişehir'den, yolun iki tarafında çok güzel iki tane küçük cami vardır, onların mimarı; benim sevgili hocam Cevat Ülger'dir. İstanbul'da Küçüksu'da camisi vardır, vitrayları vardır ve öğrencileri vardır." 

Genel Başkan Ali Yalçın ise Mehmet Akif İnan'ın hizmetlerini anlattı. Yalçın ayrıca Milli Eğitim Bakanı Avcı'ya Akif İnan eserlerinin özel baskısını hediye etti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Mehmet Akif İnan'ı Anma Programı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.