Ömer Lekesiz camileri anlattı

Sanat eleştirmeni ve Yeni Şafak yazarı Ömer Lekesiz, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşen "Sanat Bizim Neyimize?" seminerinde bu ay, İslam dininin sembollerinden cami üzerine konuştu.

KÜLTÜR SANAT .
ömer lekesiz camileri anlattı

Sezonun ikinci seminerini gerçekleştiren Ömer Lekesiz, dünyada her şeyin zarf ve mazruf ilişkisi içinde devam ettiğini ifade ederek, camilerin dini bir gösterge olduğunu, ayrıca sembolik bir değer de yüklendiğini söyledi.

Lekesiz, konuşmasında  insanoğlunun boşluğun içersinde kendisine uygun bir doluluk yaramak üzere kendisine zarflar oluşturduğunu, kendi varlığını anlamlı kılmak için bu zarfları kulllandığını aktararak, şöyle devam etti:

"İmam ve ümmetin olduğu yerde onlara mahsus ortak bir alanın meydana gelmesi kaçınılmazdır. Peygamberin evi aynı zamanda mescittir,son derece kullanıma açık ve sade bir yapısı vardır. Mescid-i Nebevi ilk mescit değil. Ammar bin Yasir'in yaptığı ilk mesciddir. Esasında beşinci mesciddir ama hem ev hem mescit olması onu ilk yapar."

Camilerin kubbelerden ibaret mekanlar olmadığına işaret eden Lekesiz, "Cami müminler ile bir bütündür. Müslümanların her secdeye gidiş ve kalkışında kendisini bulan bir mimaridir. Cami Müslüman hayatına et ile tırnağın bitişik olduğu gibi bitişiktir" dedi.   

Yazar Lekesiz, seminerinde Osmanlı saltanatında sonra ortaya çıkan camiler hakkında konuşarak, şu bilgileri verdi:

"Günümüzde camiler ilk fonksiyonlarında ciddi manada uzaklaşmışlardır. Sarayların içine yapılan camiler Peygamber Efendimizin mescit, ev, camii kavramından uzaktır. Bunların hiçbirisi Müslümanlara yakışan camiler değildir. Toprağı fethetmek oraya kendi kültürünü işlemek ile mümkündür. İslam sanatı faydacı bir sanattır. Eğer fayda vermiyorsa bunun adı sanat yapmak değildir geyik yapmaktır.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Ömer Lekesiz camileri anlattı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.