Belediyelerin Ramazan etkinlikleri 2014

Ramazan ayı boyunca İstanbul'daki belediyeler birçok etkinlik düzenliyor. İşte ilçe ilçe belediyelerin Ramazan etkinlikleri...

KÜLTÜR SANAT .
belediyelerin ramazan etkinlikleri 2014

İşte ilçe ilçe belediyelerin Ramazan etkinlikleri listesi...

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 30 gün sürecek olan Ramazan Ayı boyunca bir dizi etkinlik düzenliyor.

30 gün boyunca konserlerden, şiir dinletilerine, geleneksel gösteri sanatlarından sohbetlere, Orta Oyununa kadar yüzlerce etkinlik İstanbullularla buluşacak. İstanbul’da Ramazan Etkinliklerinin iki yeni adresi ise,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Maltepe ve Yenikapı Şehir Parkları Olacak.

Maltepe sahilinde 1 milyon 200 bin m2 alan üzerine kurulan Avrupa’nın en büyük Yaşam, Spor ve Eğlence Merkezi, Anadolu Yakası’ndaki Ramazan etkinliklerine ev sahipliği yaparken, Avrupa Yakası’nda ise yeni adres; İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Yenikapı sahilinde oluşturulan 700 bin m2 alan üzerine kurulan Yenikapı Meydanı ve Etkinlik Alanı olacak.

Her iki Etkinlik Alanında da; iftar öncesinde çocuklara yönelik sahne gösterileri, Orta Oyunu ve Tasavvuf Mûsikîsi dinletileri yer alırken, etkinlikler iftar sonrasında da; Mehteran Konserleri, sahne gösterileri, Saray Tiyatroları ve Yeşilçam film gösterimleri, Dinletiler ve Konserler ile devam edecek.

Yenikapı ve Maltepe sahilinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanarak hizmete alınan dev Etkinlik Alanlarında yok, yok

İstanbulluların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde hazırlanan etkinlik alanında kurulan Çarşı’da; sıcak yemekten, tatlılara, Simitten, Osmanlı Şerbetine kadar geleneksel tatların yanı sıra el sanatları ürünlerinden giyime, kitaptan hediyelik eşyaya kadar ihtiyaç duydukları her şeye İstanbullular rahatlıkla ulaşabilecekler. Maltepe Etkinlik Alanında yaklaşık 3 bin kişi ve Yenikapı Etkinlik Alanında da yine yaklaşık 3 bin kişi kapasiteli olarak kurulan özel çadırlarda, her gün Teravih Namazı da kılınabilecek.

Asırlık Tatlar ve Sanatlar Sultanahmet’te…

İstanbulluların Ramazan Ayı’nda yoğun ilgi gösterdiği tarihi Sultanahmet Meydanı, bu yıl da Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısı’na ev sahipliği yapacak. Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısında, Ramazan ayı boyunca, İstanbul ile özdeşleşen markalaşmış firmaların ürünlerinin ve unutulmaya yüz tutmuş Sanat, Zanaat ve Mesleklerin tanıtımı yapılacak. Ziyaretçiler, Ebru, Çini, Tezhip gibi geçmişi eskilere dayanan sanatların inceliklerini maharetli ellerden görme şansına sahip olacaklar.

27 Haziran 2014 Cuma akşamı Ramazan arefesinde başlayıp, 27 Temmuz 2014-Pazar akşamı Bayram arefesine kadar açık olacak olan Çarşı İstanbullular’a bu sene de unutulmaz bir Ramazan nostaljisi yaşatacak. Yüzyıllık tatların ve sanatların görsel şovlarının da yer alacağı Çarşıda İstanbul halkı adeta kültürel bir şölene tanık olurken; Helva, Lokum, Kuru Kahve, Baklava, Boza, Kanlıca Yoğurdu gibi, özü İstanbul’a ait olan Asırlık Tatların üretimleri ve tarihleri hakkında bilgi sahibi olacak.

Çarşıda; Çini, Ebru, Telkârî, Kaligrafi, Minyatür, Tezhib, Cam İşçiliği, Sedef İşlemeciliği, İğne Oyası, Porselen, Filografi, Yorgancılık, Bıçakçılık, Kaşıkçılık, Gümüşçülük, Ahşap Oymacılığı, Yemenicilik gibi geçmişi eskilere dayanan Sanat, Zanaat ve Mesleklere ait eserler sergilenirken, diğer yandan ehil eller tarafından üretimlerine de canlı olarak tanıklık edilebilecek.

Açık Hava İftarları: 1 milyon İstanbullu yine iftar sofralarında buluşacak…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 5 yıldan bu yana gerçekleştirdiği Açık Hava İftarlarıyla, Ramazan Ayı boyunca 1 milyon kişiye, günlük 20 bin kişiye, İstanbul’un farklı meydanlarında kurulan iftar sofralarında iftar ikramında bulunacak.

İstanbul’un farklı semtlerinde kurulacak olan iftar sofralarında hurma, çorba, et kavurma, pirinç pilavı, ayran ve tatlı ikram edilecek. Tüm bu organizasyon; Lojistik Destek Merkezince gerçekleştirilecek.

Mecidiyeköy ve Taksim Meydanı’ndaki Sabit İftar Çadırında, her gün 9 bin kişiye iftar verilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Mecidiyeköy Meydanı’nda 4 bin kişiye, Taksim Meydanı’nda 5 bin kişiye olmak üzere, 2 Sabit İftar Çadırında iftar ikramını bu yıl da sürdürüyor.

Mobil Büfeler Ramazanda da iftariyelik hizmeti verecek

İhtiyaç duyulan her noktada hizmet sunmaya devam eden Mobil Büfelerde Ramazan ayı boyunca; iftar vaktine yolda yakalanan vatandaşlara İftariyelik ikram edilecek. Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi Köprülerinin giriş ve çıkış noktaları, Devlet Hastanelerinin Acil Servis önleri ve Beşiktaş gibi yoğun Meydanlarda iftar vaktinde yolda olan sürücülere mobil büfelerden, su, çay ve iftariyelik ikramı yapılacak.

Feshane ve Beyazıt’ta sahne etkinlikleri

Feshane Kültür Merkezi bahçesi ve Beyazıt Meydanı, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da müzik, eğlence, şiir ve konserlerin İstanbul halkıyla buluşmasına sahne olacak. Feshane Kültür Merkezi bahçesi ve Beyazıt Meydanı, 30 gün boyunca iftar öncesi, iftar sonrası ve Teravih Namazı sonrasında Tasavvuf Müziğinden Türk Halk ve Türk Sanat Müziği dinletilerine, Sema gösterilerinden Mehteran Konserlerine, geleneksel gösteri sanatlarından çocuk eğlencelerine kadar çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı Beyazıt’ta

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Türkiye Diyanet Vakfı tarafından, bu yıl 180 Yayınevinin katılımıyla düzenlenen 33. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, ziyaretçileriyle bu yıl da Beyazıt Meydanı’nda buluşacak. Fuar, ziyaretçilerine dünyaca ünlü yazarların kitaplarına büyük indirimlerle sahip olma imkanı sunacak.

Her okuyucu profiline hitap eden kitapları bulmanın mümkün olacağı 33. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı kapsamında, Beyazıt Ramazan Sohbetleri de Ramazan’ın ilk günü başlayacak ve Kadir Gecesi’ne kadar birbirinden değerli yazarların katılımıyla gerçekleştirilecek.

İBB Ramazan etkinlik programı için tıklayınız! 

BAYRAMPAŞA BELEDİYESİ

Bayrampaşa Belediyesi, bu yıl altıncısını düzenleyeceği komşuluk iftarları kapsamında her gün farklı bir mahallede, caddede, sokakta iftar sofrası kuracak. Kurulan sofralarda binlerce Bayrampaşalı birlikte iftar yapacak.

Bayrampaşa Belediyesi, Ramazan ayı boyunca ilçedeki 11 mahallede toplam 23 noktada iftar sofrası kuracak. Özel olarak hazırlanan iftar menüsü ile her gün 5 bine yakın Bayrampaşalı orucunu açacak. Kalabalıklaşan şehirlerin yalnızlaştırdığı bireyler, komşuluk iftarlarıyla aynı inancın potasında eriyecek.

Vatandaşların merakla beklediği sokak iftarlarında; Kuran-ı Kerim tilaveti okunacak, ilahiler ve tasavvuf musikisi söylenecek, Hacivat-Karagöz oyunları sergilenecek.

Vatandaşlara iftar menüsünün yanında yüzyıllardır lezzetini koruyan lokma tatlıları ve Osmanlı macunu ikram edilecek. Ayrıca çocuklara balon ve pamuk şeker dağıtılacak.

Bayrampaşa Belediyesi’nin düzenlediği iftar programlarıyla yediden yetmişe tüm Bayrampaşa özlenen eski Ramazan günlerine geri dönecek.

‘BAYRAMPAŞA’DA, BALKANLAR’DA VE ANADOLU’DA RAMAZAN’

Bayrampaşa ile birlikte Balkanlar ve Anadolu’da da iftar sofraları kuracaklarını kaydeden Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, “Ramaza’nın verdiği huzuru ve mutluluğu Allah nasip ederse komşuluk iftarları ile Bayrampaşa’mızda, kardeşlik iftarlarıyla tüm Balkanlar’da ve Anadolu’da yaşayacağız. Rahmet ve bereket ayı olan Ramazan-ı Şerifin ilçemize, ülkemize, İslam âlemine ve insanlığa hayırlar getirmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum” dedi.

BAĞCILAR BELEDİYESİ

Bağcılar Belediyesi Ramazan ayında yeni bir uygulamaya geçerek ihtiyaç sahiplerine iftar bileti vererek en yakın lokantalarda ağırlayacak.  Bu biletle anlaşma yapılan lokantalarda iftarlarını açacaklar.   Ramazan boyunca Bağcılar’ın 22 mahallesinde de iftar sofraları kurulacak.  Ayrıca Edirne ve Ağrı başta olmak üzere Kazakistan, Almanya Fransa ve Kuzey Kıbrıs’ta da ‘Gönül Sofraları’ adı altında iftar yemeği verilecek.

Ramazan süresince Bağcılar Meydanın’da düzenlenecek olan etkinliklerde de akademisyenler, yazarlar ve tanınmış radyocuların konuk olacağı programlar gerçekleştirilecek. Etkinliklere katılanlar Sky park, çocuk oyun grubu, Dil Kafe, Planetaryum ve 8 D sinemadan da faydalanabilecekler.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız! 

FATİH BELEDİYESİ

Fatih Belediyesi “Ramazan 2014 Etkinlikleri” kapsamında Sultanahmet’te Amfi Tiyatro etkinlikleri, konserler, sokak iftarları, mehter takımı ve sema gösterileriyle Ramazan ayı boyunca her gün sizlerle olacak. Ayrıca Ramazan gezileri, camilerde limonata ve şerbet dağıtımı, iftar ve sahurda ATV ekranlarında Sultanahmet’ten canlı yayınlanan Nihat Hatipoğlu programıyla insanların huzurlu bir Ramazan geçirmesi için programlar yapılacak.

Fatih Belediyesi Teravih Namazı sonrasında ise vatandaşlara şerbet ve limonata ikramı yapacak.

Fatih Belediyesi Ramazan Etkinlikleri Programı için tıklayınız! 

Sokak iftarları takvimi için tıklayınız! 

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ

Ramazan Şehri Üsküdar’da Osmanlı saray geleneği olan Sahur Meclisi yeniden canlanıyor. Cuma ve Cumartesi geceleri kurulacak olan Sahur Meclisi’nde İstanbul’un en ünlü camilerinin müezzinleri ve Türkiye’nin en ünlü hafızları Üsküdarlılara Kur’an-ı Kerim tilaveti sunacak.

Kültür şehri Üsküdar’da bu sene Ramazan dolu dolu yaşanacak. Türkiye’de ‘İftar Çadırı’ geleneğini başlatan Üsküdar Belediyesi bu Ramazan’da da Osmanlı sarayı geleneği olan Sahur Meclisi’ni yeniden kurarak bir ilki gerçekleştirmiş olacak.

Üsküdar’ın dört bir yanında yine iftar ve sahur sofraları kurulacak. Şemsipaşa başta olmak üzere Üsküdar’ın her mahallesinde Türk Tasavvuf Musikisi, ilahiler ve ezgiler yankılanacak, tiyatro ve çocuk oyunları sergilenecek.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız! 

ESENLER BELEDİYESİ

Çocuk İftarı’ndan, mahalle iftarlarına, Dünya İftarı’ndan Kadir Gecesi Özel Programı’na, İftar Dostları’ndan Eve Teslim İftar’a, Otoban İftar Çardağı’nda Alo İftar’a kadar Esenler Ramazan boyunca birbirinden ilginç projelere ev sahipliği yapacak.

Ramazan ayı, her yıl olduğu gibi bu yıl da Esenler'de coşku ve heyecan içinde geçecek. Ramazan ayının manevi atmosferine uygun bir birinden orijinal projelerle Esenler halkının huzuruna çıkmaya hazırlanan Esenler Belediyesi, “Ramazan samimiyettir” konseptiyle  Esenler halkına doyumsuz bir Ramazan yaşatmak için tüm hazırlıklarını tamamladı.

YÜZBİNLERE İFTAR

Esenler Belediyesi, Ramazan ayında boyunca ilçenin tüm mahallelerinde cadde iftarları düzenleyecek. Her mahallenin en uygun caddesinde gerçekleştirilecek iftarlarla, konu komşu iftarda bir araya getirilerek iftar kaynaşması sağlanacak. Böylece, Esenler’in her noktasında yüz binlerce Esenlerli aynı sofrada iftar açmanın hazzını yaşayacak.

ANADOLU’YU MAYALAYANLAR

Yüzyıllar boyunca toplum üzerinde etkili olmuş manevi üstünlüklere sahip Anadolu’yu mayalayan gönül mimarları, Ramazan boyunca Esenler’de anılmaya devam edecek. Dörtyol Meydanı’nda kurulacak etkinlik alanında, teravihten sonra Anadolu’yu Mayalayanlar serisinde bu sene; Bediüzzaman Said Nursi, Gönenli Mehmet Efendi, Mehmet Zahit Kotku, Hacı Abdullah Efendi, İpek Efendi, Muhammed Raşid Erol, Hüseyin Hilmi Işık, Mahmut Efendi, Necmettin Erbakan, M. Sami Ramazanoğlu, Muzaffer Özak, Osman Hulusi Efendi, 7 Güzel Adam, Cemil Meriç ve Necip Fazıl Kısakürek gibi toplum üzerinde etkili olan kişilerin her birinin rehber kişilikleri ve öğretileri biyografik belgesel ve konferanslarla Esenlerlilerle buluşturulacak. Ramazan Etkinlikleri çerçevesinde Dörtyol Meydanı’nda mehter konserleri, şiir dinletileri, naat geceleri, sema devranı gibi programlar da icra edilecek. Etkinliklerde Orhan Hakalmaz, Mustafa Cihat, Murat Göğebakan Abdullah Beyhan, Mustafa Demirci, Grup Genç, Agâh, Ömer Karaoğlu, Ahmet Özhan, Grup Dergâh, Mehmet Kemiksiz, Veysel Dalsaldı, Uğur Işılak, Mesut Kurtiş, Bilal Göregen, Eşref Ziya ve Ammar Acarlıoğlu gibi sanatçı ve gruplar da sahne alacak. Etkinlik alanında; Çocuk Oyun Bahçesi, Sanat Sokağı, Kitap Fuarı ve Anadolu Sokağı da kurulacak.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız! 

ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ

Vatandaşlara her zaman farklı ve coşkulu bir Ramazan yaşatmayı hedefleyen Zeytinburnu Belediyesi, bin 500 kişinin aynı anda yemek yiyeceği iftar sofralarının ilkini 28 Haziran’da Zeytinburnu Meydanı’na kuracak. Zeytinburnu Meydanı aynı akşam ünlü sanatçı Ahmet Özhan’ın vereceği konsere de ev sahipliği yapacak. Bir ay boyunca 22 sokağa daha kurulacak iftar sofralarının yanı sıra Zeytinburnu, her hafta sonu Zeytinburnu Meydanı’nda ünlü sanatçı, vaiz, hafız ve semazenlerin yer alacağı etkinliklerle daha renkli bir Ramazan’a sahne olacak.

Zeytinburnulular, bu yıl ilki Zeytinburnu Meydanı’nda olmak üzere 22 noktada kurulacak sofralarda, dost, komşu ve akrabaları ile birlikte iftar yapma imkanı bulacak. Ramazan coşkunun her akşam farklı bir mahallede yaşanacağı iftarlarda, lokma tatlısı yine menünün vazgeçilmezleri arasında yer alacak. 

Bu yıl 5. kez düzenlenecek organizasyonda, her gün faklı bir mahallede bin 500 kişiye verilecek yemeğin yanı sıra ihtiyaç sahipleri için de kumanya dağıtılmaya devam edilecek. Ayrıca daha önceki yıllarda olduğu gibi her akşam teravih namazının ardından bir camide yapılacak soğuk limonata ikramı ile aşırı sıcak ve yüksek nem yüzünden iyice bunalan vatandaşların serinlemesi sağlanacak. 

ZEYTİNBURNU MEYDANI ETKİNLİKLERİ 

28 Haziran Cumartesi Ahmet Özhan 

05 Temmuz Cumartesi Dursun Ali Erzincanlı 

12 Temmuz Cumartesi Nihat Hatipoğlu

19 Temmuz Cumartesi Ömer Döngeloğlu 

26 Temmuz Cumartesi Kur’an Tilaveti ve Sema Mukabelesi 

Not: TÜM PROGRAMLAR SAAT 23:00'DE BAŞLAYACAKTIR

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız! 

SULTANGAZİ BELEDİYESİ

Sultangazi Belediyesi tarafından düzenlenen Ramazan etkinlikleri Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan alanda yapılacak. Bin metrekarelik yarı kapalı alana kurulan iftar çadırı, Ramazan’ın manevi iklimini tüm Sultangazililere yaşatacak. Her gün farklı bir hayırsever vatandaşın verdiği iftar sofrasında günde 2 bin 500 kişi orucunu açacak.

SOKAK İFTARLARI

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen sokak iftarları bu Ramazan'da da devam ediyor. Ramazan ayı boyunca her gün ayrı bir mahallede kurulan iftar sofralarında mahalle sakinleri oruçlarını birlikte açacak.

KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ

Sultangazi Belediyesi, Ramazan’ın ruhuna yakışır etkinlikleri Sultangazililerle buluşturmaya devam edecek. Ramazan Etkinlik Alanı’nda kurulan Kültür Çadırı’nda Kur’an-ı Kerim tilaveti, geleneksel Ramazan gösterileri, ezgi, şiir ve tasavvuf müziği dinletileri ile Sultangazililer Ramazan ayının manevi iklimine ortak olacak. Kültür etkinlikler kapsamında ülkenin sevilen isimleri de Sultangazi’de sahne alacak.

ÇORBA VE LİMONATA ÇEŞMELERİ

2010 yılından itibaren hizmet veren çorba çeşmeleri, Sultangazi’nin vazgeçilmez sembolü haline geldi. Bu yıl da ilçenin 8 ayrı noktasında hizmet veren çorba çeşmelerinden her gün 4 bin 500 kişiye sıcak çorba, ekmek ve su dağıtılacak. İftar vaktine kadar çorba çeşmesi olarak hizmet veren çeşmeler teravih namazı sonrasında ise limonata çeşmesi olarak düzenleniyor. Camilerde teravih namazı sonrası periyodik olarak limonata dağıtımı yapılacak.

KİTAP FUARI

Ramazan ayı boyunca Sultançiftliği Merkez Cami önünde yer alan meydan, kitap fuarı olarak düzenlendi.

8 yayın evininin yer aldığı fuarda; dini eserlerinin yanı sıra klasik eserler ile yakın cumhuriyet tarihi ve güncel konuları ele alan kitaplar görücüye çıktı. Ayrıca yazarların katıldığı imza günleri ve söyleşi programları da düzenlenecek.

İHTİYAÇ SAHİPLERİ UNUTULMADI

Ramazan ayında da Sultangazi Belediyesi ihtiyaç sahiplerinin yanında oluyor. 8 bin aileye gıda yardımları, Ramazan ayı boyunca artarak sürdürülecek.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız! 

BEYLİKDÜZÜ BELEDİYESİ

Bereket ayı Ramazan’ın önemi Beylikdüzü’nde farklı bir uygulama ile vurgulanıyor. Uzun süren tespitler sonucu ilçede belirlenen ihtiyaç sahibi vatandaşların, hasta ve yaşlı kimselerin evlerine özellikle iftar vakti sıcak yemek ulaştıracak olan Beylikdüzü Belediyesi, örnek bir çalışma başlatıyor. 

Sosyal inceleme aşamasında evlerin belirlenmesi ile ilgili kaymakamlık, muhtarlıklar, yardımlaşmadan sorumlu sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler aktif olarak rol aldı. Belediye de oluşturduğu “Beylikdüzü Belediyesi Gönüllüsü” isimli ekip ile Ramazan ayı boyunca her gün iftar saatinde hem evleri ziyaret edecek, hem de sıcak yemekleri ikram edecek. Ramazanın ruhunu paylaşmak ve vatandaşların sorunlarını dinleyerek çözüm geliştirmek amacıyla gerçekleşecek hane ziyaretlerinde Belediye yönetim kadrosu, meclis üyeleri, birim müdürleri ve gönüllü belediye çalışanları vatandaşla birlikte iftar yapacak.

6 Bin Kişilik Kumanya Hazırlandı

İhtiyaç sahipleriyle ilgili yapılan tespitler ise sürüyor. Şu ana kadar yapılan çalışmalar neticesinde Ramazan ayı boyunca yaklaşık 45 bin kişiye sıcak yemek dağıtımı yapılacak. Beylikdüzü Belediyesi ayrıca ihtiyacı olan 6 bin kişiye de ana gıda maddelerinden oluşan yardım kumanyası ve alışveriş çekini Ramazan öncesi dağıtmaya başladı.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız! 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Belediyelerin Ramazan etkinlikleri 2014
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.