Özgür-Der’in Ortadoğu panelleri devam ediyor

Özgür-Der’in aylık olarak Ali Emiri Kültür Merkezi Fatih Belediyesi Nikâh Salonu’nda düzenlediği dizi panellerde bu yıl “Ortadoğu’da İslami Hareketler: Sorular, Sorunlar ve Gerçekler” üst başlığıyla değişik konular tartışılıyor.

KÜLTÜR SANAT .
özgür-der’in ortadoğu panelleri devam ediyor

Ortadoğu son üç yıldır tarihinin en hareketli dönemlerinden birini yaşıyor. 2011 yılı başında Tunus’ta başlayan ve bölgenin tamamında yankılanan intifada olgusu statüko kalesinde büyük sarsıntılara yol açmış durumda. On yıllardır işbirlikçi, despot yönetimlerin baskısı altında edilgenliğe, iradesizliğe mahkum kılınmaya çalışılan Müslüman halklar ayağa kalkmış ve kendi geleceklerini belirleme çabası içindeler.

Buna karşın statüko güçleri de boş durmuyor elbette. Gelişmeleri tersine çevirmek ve uzun süreçlerde bin bir türlü hile ve zorbalıkla tesis ettikleri düzene karşı çıkanları şiddetle cezalandırmak için ellerinden geleni artlarına koymuyorlar. Sadece Suriye’de değil; Tunus’ta da, Mısır’da da ve her yerde iktidar sınıfları direniyor ve İslami hareketleri sindirmeye, bastırmaya, hatta topyekun imhaya yönelik planlar geliştirip, politikalar icra ediyorlar.

Üç yıllık zorlu süreçte yaşananlar her yönüyle araştırılmayı, değerlendirilmeyi hak eden gelişmeler. Ortaya çıkardığı tartışmalar, ittifaklar, tuzaklar, kayıplar ve kazanımlarıyla bu sürecin İslam ümmetinin dünden yarına yolculuğunda önemli bir evre oluşturduğu açık. Ve halen de tüm sıcaklığıyla devam eden bu süreç, bilhassa bazı zihinlerde yol açtığı sorular, endişeler perspektifinden tartışılmayı, farklı boyutlarıyla değerlendirilmeyi gerektiriyor.

Özgür-Der olarak sadece izleyeni değil, her zaman bir parçası olma bilinciyle yaklaştığımız Ortadoğu’da yaşanan İntifada olgusunu daha sağlıklı ve gerçekçi bir temelde anlayabilmek ve sahih bir tutum geliştirebilmek için okumak, konuşmak, tartışmak gerektiğini düşünüyoruz. Bu kaygıdan hareketle farklı beldelerimizde yaşanan gelişmeler ışığında gündemleşen ve kimisi gayet samimi niyetlerle dillendirilmiş, kimisi açıkça manipülatif hedeflere matuf bazı sorular üzerinden Ortadoğu İntifadasını etraflı bir analize tabi tutmayı hedefliyoruz.  

Bu yıl yapılacak Özgür-Der aylık panelleri işte bu amaca matuf olarak belirlendi. ‘Arap Baharı’ İslami Hareketleri Kuşatma Operasyonu muydu?, “Mısır’da İhvan Hareketinin Tutumu ve Geleceği”, “Suriye’de Silahlı Mücadele Tercih miydi? Direnişin Bileşenleri Kimler?”, “Suriye’de İsyan Mezhepçi Çatışmanın Fitili miydi?”, “Selefi Hareket Neyi Temsil Ediyor, Neye Hizmet Ediyor?”, “Suud Arabistan’ın Ortadoğu’da İcra Ettiği Rol Ne İfade Ediyor?”, “El-Kaide’nin Konumu, Misyonu ve Geleceği”, “İslami Hareket: Yöntem Tartışması ve Gelecek Tasavvuru”, gibi başlıklar altında meseleyi tartışarak doğru tavrın ne olması gerektiği sorusuna cevap aranacak.

Aylık panellerin ikincisinde “Mısır’da İhvan Hareketinin Tutumu ve Geleceği” konusu tartışılacak. Erdoğan Torun, Mehmet Ali Kaçmaz ve Bahadır Kurbanoğlu’nun konuşmacı olduğu program 13 Kasım Çarşamba günü gerçekleştirilecek. Ali Emiri Kültür Merkezi Fatih Belediyesi Nikâh Salonu’ndayapılacak panel saat 20.00’de başlayacak.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Özgür-Der’in Ortadoğu panelleri devam ediyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.