Boğazköy Sfenksi Vatanına Dönüyor

Hattuşaş antik kentinde bulunan, onarım ve sergi amacıyla Almanya’ya gönderilen Boğazköy sfenksi, 94 yıl sonra Türkiye’ye iade ediliyor.

KÜLTÜR SANAT .
boğazköy sfenksi vatanına dönüyor

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Boğazköy Sfenksi’nin  94 yıl sonra, Anadolu topraklarına geri döneceği müjdesini verdi. Boğazköy sfenksi, Çorum’daki Hititlerin başkenti Hattuşaş antik kentinde bulunmuş ve 1917 yılında onarım için Almanya’ya gönderilmişti. Almanlar, Türkiye’nin tüm taleplerine rağmen yıllardır bu sfenksi iade etmiyordu.

Günay Sırbistan ve İngiltere’den teslim alınan tarihi eserler nedeniyle düzenlenen toplantıda,1998-2011 yılları arasında 4 bin 516 eserin Türkiye’ye geri getirildiğine dikkat çekti. Thomas Tombs isimli bir İngiliz vatandaşının babasına ait Anadolu eserlerini Türkiye’ye iade ettiğini de bildiren Günay, ‘’Duyarlı davranan bir İngiliz vatandaşı Türkiye’ye ait tarihi eserleri iade etti. Türkiye’den uzun yıllar tarihi eser kaçırmak bir ticarete dönüşmüş. İngiliz Lawrence’in, casusluk dışında tarihi eser kaçakçılığında adı çok sık geçiyor’’ dedi.

gazeteport

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Boğazköy Sfenksi Vatanına Dönüyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Gözat

bunlar da ilgi çekebilir KÜLTÜR SANAT El Sanatları

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.