Hırvatistan'da "İznik Çinileri" sergisi

Yunus Emre Enstitüsünce düzenlenen "Adriyatik'in Derinliklerinden Osmanlı İznik Çinileri" sergisi 13 Eylül'e kadar ziyaret edilebilecek

KÜLTÜR SANAT .
hırvatistanda iznik çinileri sergisi

Hırvatistan Kültür Bakanlığının himayesinde, Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen serginin açılışına Hırvatistan Kültür Bakanı Berislav Şipuş ve Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi de katıldı.

Mimara Müzesi'ndeki serginin açılışında konuşan Kültür Bakanı Şipuş, sergide dört asırdan daha uzun bir süredir Adriyatik'in derinliklerinde duran İznik çinilerinin sergilendiğini anımsatarak, bu nedenle serginin "özel" bir sergi olduğunu söyledi.

Çinilerin sudan çıkarılmasında ve serginin organize edilmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Şipuş, iki ülke arasındaki kültürel iş birliğinin önümüzdeki dönemde gelişerek devam etmesi temennisinde bulundu.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Develi de iki ülke arasındaki ortak kültürel mirasın sergilendiği bu etkinliğe katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, söz konusu koleksiyonun en değerli İznik çinisi koleksiyonlarından biri olduğunu söyledi.

16. yüzyılda, İstanbul'dan hareket eden ancak Adriyatik Denizi'nde batan bir Venedik gemisinin içindeki İznik çinilerinin sergilendiği "Adriyatik'in Derinliklerinden Osmanlı İznik Çinileri" isimli sergi, 13 Eylül'e kadar ziyaret edilebilecek.

Serginin önümüzdeki aylarda, İstanbul'da da açılması planlanıyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Hırvatistan'da "İznik Çinileri" sergisi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.