Ermeni kuyumcudan 2 metrelik altın Esma

- Antalya'da 7 yıl önce Müslümanlığı seçen Ermeni asıllı 41 yaşındaki Şenol Vayvalako, 5 yılda yaptığı 1 metre 82 santim uzunluğunda 22 ayar altın kaplamalı "Esma-Ül Hüsna" tablosunu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye etmek istiyor

KÜLTÜR SANAT .
ermeni kuyumcudan 2 metrelik altın esma

Antalya'da yaşayan Ermeni asıllı Türk vatandaşı Şenol Vayvalako, yapımı 5 yıl süren "Esma-ül Hüsna" tablosunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hediye etmek istiyor.

Muratpaşa ilçesinde yaşayan kuyum ustası 41 yaşındaki Vayvalako, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7,5 yıl önce gördüğü bir rüyadan etkilenerek Müslüman olduğunu söyledi.

Müslümanlığı seçtikten sonra İslamiyet için kalıcı bir eser bırakmayı hayal ettiğini anlatan Vayvalako, kuyum atölyesinde eşi benzeri olmayan bir Esma-ül Hüsna eseri ortaya çıkarmak için 5 yıl önce çalışmaya başladığını kaydetti.

Eser için Afrika'dana abanoz ağaçları getirttiğini bildiren Vayvalako, ağaca şekil verdiğini ve Allah'ın 99 ismini tek tek işlediğini dile getirdi.

İşlemeleri 18 ayar altın kaplama yaptırdığını vurgulayan Vayvalako, "Ağacın arka tarafındaki bölümünü de 22 ayar altınla kapladım. Eserin üzerine laboratuvar üretimi yaklaşık 15 bin yarı değerli taş koydum. Eserimde ayrıca yaklaşık 7,5 kilogram gümüş de kullandım" dedi.

- "Bu eseri dostluk adına yaptım"

Vayvalako, eserin boyunun 1 metre 82 santim olduğuna dikkati çekerek, bu ebatlarda yapılmış en büyük "Esma-ül Hüsna" olduğunu öne sürdü.

Eser için büyük emek sarf ettiğini belirten Vayvalako, "Eseri tamamladığım için çok mutluyum ancak evimde saklıyorum. Allah'ım böyle bir eser yapmayı bana nasip etti. En büyük hayalim kardeşlik, barış ve dostluk adına eseri tabloyu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edip sergilenmesi. Bu eseri dostluk adına yaptım" diye konuştu.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan'a pankart ile seslendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eseri kabul etmesi için pankart hazırladığını kaydeden Vayvalako, pankartta şu cümlelere yer verdi:

"Sayın Cumhurbaşkanım Recep Tayyip Erdoğan. Yapmış olduğum eserin Türkiye Cumhuriyeti topraklarında kardeşlik ve barış adına kalmasını, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na hediye ederek yüksek müsaadelerinizle sergilenmesini arzu ediyorum. Bu hususta çalmadığım kapı, gitmediğim yer kalmadı. Bu arzumu ve hediyemi kabul ederseniz çok mutlu olacağım. Saygılarımla."

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Ermeni kuyumcudan 2 metrelik altın Esma
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.