Tablosu servet ölümü sefalet!

Sefalet içinde ölen Nermin Sultan'ın yüzü 15 milyon €

KÜLTÜR SANAT .
tablosu servet ölümü sefalet!

Matisse'in "Siyah Koltukta Cariye" tablosu 15 milyon eurodan satılıyor. Ünlü ressam 1942'de bu tabloda, Sultan Abdülaziz'in Fransa'da bir hastanenin muhtaçlar koğuşunda ölen torunu Nermin Sultan'ı resmetmişti

Çağdaş resmin önemli isimlerinden Fransız ressam Henri Matisse'in ünlü yapıtı vitrine çıktı. Matisse'in 1942'de tamamlanan Odalisque Au Fauteuil (Siyah Koltukta Cariye) adlı tablosu 15 milyon euroya satılacak. Ünlü müzayede evi Sotheby's tarafından 2015 şubatta satılacak eser, ressama ait değerli tablolardan biri olacak. Ancak eseri farklı kılan ise tablodaki yüz. Resim, 32'nci Osmanlı padişahı Abdülaziz'in torunu olan Nermin Sultan'a ait. Prensesin güzelliğine hayran kalan Matisse, 1942'de bin bir rica ile tabloyu yapmaya ikna eder. 76 yaşında vefat eden Nermin Sultan'ın hikâyesi ise tablosundan daha ucuzdur.

FRANSA'DAN FAKİR AYLIĞI

Fransa'daki bir hastanenin muhtaçlar koğuşunda sefalet içinde vefat eden Nermin Sultan, kimliksiz olarak yaşıyordu ve Fransa'nın bağladığı fakir aylığıyla geçiniyordu. Geçirdiği felç nedeniyle gözleri dahi görmeyen sultan, Fransa'nın güneyindeki Bagnols-sur-Ceze şehrinde 1999'da vefat etti. Asıl adı Nezahat Nermin Hamide Şefkat olan Osmanlı prensesinin siyasi mülteci olarak Fransız hükümetinin verdiği vatansızlara mahsus kimlik belgesinde isminin hemen yanında "Osmanlı İmparatorluk Prensesi" yazılıydı. 1923'te İstanbul'da doğan prensesin babası Şehzade Şevket Efendi, Sultan Abdülaziz'in oğluydu. Annesi Adile Adile Hanımsultan ise Sultan Abdülhamid'in kızı Naime Sultan'ın çocuğuydu. 1924 Mart'ında, hanedanla beraber Türkiye'den ayrıldığında 1 yaşında olan sultanın 4-5 yaşına geldiğinde ise kemik erimesi hastalığı baş gösterdi. Çocukluğu ve genç kızlığı anneannesi Naime Sultan'la beraber Güney Fransa'da, Nice'de geçen prenses, o dönemin en büyük ressamı Henri Matisse ile Nice'te tanıştı. Cimiez semtinde şimdi Matisse Müzesi olan malikâneye yerleşen Fransız ressam, Naime Sultan'ın ailesiyle komşu oldu. Genç prensesin yüzünün güzelliği ressamı hayran bıraktı, Sultan'ı bin bir ricayla tablosunu yapmaya ikna edebildi ve meşhur tablo işte böyle doğdu. II. Dünya Savaşı'nın patlamasıyla Arnavutluk'a giden prensesin anneannesi öldü ve nişanlısı ise Arnavutluk lideri Enver Hoca'ya bağlı komünist birlikler tarafından nişanlısı gözlerinin önünde kurşuna dizildi.

CENAZESİNİ DOKTORU KALDIRDI

Sabah’ın haberine göre bir İngiliz gemisiyle güç-bela Mısır'a sığınan prenses, babası Şevket Efendi'yle oturdu. Bu defa Mısır'da Nasır ihtilali sonucunda tekrar sürgüne çıkan Nermin Sultan Cezayir'e gitti. Cezayir Savaşı'yla tekrar Fransa'ya dönen prenses, Bagnolssur- Ceze'de babasıyla yaşamaya başladı. Babası Şevket Efendi'nin hırsızlık süsü verilmiş bir olayda ölmesiyle hayata tutunmakta zorlanan Nermin Sultan, hastalığının ilerlemesiyle hastaneye kaldırıldı. Son 25 yılını yatağa mahkûm geçiren prenses, 75 yıllık bir mülteci hayatı yaşadı. Cenazesini ise doktoru Charles Turcy ile karısı kaldırdı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Tablosu servet ölümü sefalet!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.