100 yazarın 100 eseri 100 yıl saklanacak

İskoç sanatçı Peterson’ın geçen yıl başlattığı Future Library (Geleceğin Kütüphanesi) projesinde yer alacak 100 yazarın ilki Kanadalı Atwood oldu

KÜLTÜR SANAT .
100 yazarın 100 eseri 100 yıl saklanacak

Kanadalı yazar Margaret Atwood, Geleceğin Kütüphanesi projesinin ilk yazarı oldu. Atwood’un proje için yazacağı eser, 2114 yılından önce okunamayacak.

Halen Berlin’de yaşayan İskoç Sanatçı Katie Peterson tarafından geçen yıl başlatılan Future Library (Geleceğin Kütüphanesi) projesi, 100 yazarın 100 eserinin 100 yıl boyunca saklanması esasına dayanıyor. Norveç’in Oslo kentinde oluşturulacak Future Library Geleceğin Kütüphanesi için, aynı isimle bir de vakıf kuruldu. Proje kapsamına her yıl bir yazar alınacak ve yazarların tamamladıkları eser, bu kütüphanede toplanacak. Yazarının dışında hiç kimse 100 yıl boyunca eserin içeriğini bilme imkanına sahip olamayacak.

Projenin sahibi Katie Peterson, 100 yıl sonra kesilmek ve kağıt yapılmak üzere Oslo’nun hemen dışında bir ormana bin ağaç dikti. 100 yıl sonra kesilecek ağaçlardan elde edilecek kağıtları, oluşacak  antolojinin basılması için kullanacak vakıf, basılacak antolojiye de bin kişinin sahip olmasını öngörüyor. Bu amaçla özel tasarım bir sertifika hazırlayacak Geleceğin Kütüphanesi Vakfı, bu sertifikaları açık artırmayla satarak, projenin giderlerini karşılamayı planlıyor. 2114’e kadar her yıl bir yazarın metniyle katkıda bulunacağı projede metinler, hiç okunmadan 100 yıl Oslo’daki New Public Deichmanske Kütüphanesi’nde özel olarak tasarlanmış bir odada saklanacak.

Geleceğin Kütüphanesi’nin ilk ve 2015 yazarı Margaret Atwood, vereceği eserle ilgili olarak, ‘’Ağzım fermuarla sıkıca kapalı. Sadece antik Roma’ya ait bir eser olacağını söyleyebilirim’’ dedi.

Yakın tarihin usta kurmaca yazarları arasında gösterilen Margaret Atwood, projeye dahil olmadan ailesinin de onayını aldığını ifade etti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 100 yazarın 100 eseri 100 yıl saklanacak
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.