Tek tuşla kursunuzu bulun

MEB'in İŞKUR'la hayata geçireceği veri tabanıyla vatandaş, kurs ve iş ilanlarına tek tıkla ulaşabilecek.

KARİYER .
tek tuşla kursunuzu bulun

MEB'in İŞKUR'la hayata geçireceği veri tabanıyla vatandaş, bulunduğu kentteki ihtiyaç duyduğu kursları ve hangi alanda eleman ihtiyacı bulunduğunu bilgisayardan TC kimlik  numarasını girerek öğrenebilecek.
 
Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Doç. Dr. Recep Biçerli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi'' projesinin Ankara'nın doğusundaki 43 ilde pilot olarak uygulandığını, çalışmayı daha sonra Türkiye geneline yayacaklarını söyledi.

Bu çalışmayla öncelikle illerde hayat boyu öğrenme faaliyetlerini koordine edecek bir birim kurulacağını belirten Biçerli, ''Aynı nitelikteki kursu, 2-3 belediye aynı anda açabiliyor. Bunlar kaynak israfı. Bunun önüne geçebilmek için bu birimlere ihtiyaç var'' dedi. 
 
Kentlerin öğrenme stratejisi belirlenecek

Bir kentin hayat boyu öğrenme stratejisini bilmenin önemine dikkati Biçerli, ''Mesela Ankara'nın stratejisi ne? Kentte sosyal patlama varsa anne-baba eğitimlerine mi ağırlık vermeliyiz, çocuklara ilişkin problem varsa ona mı ağırlık vermeliyiz? Bunu ilde bir üst yapının oturup belirlemesi gerekiyor, projeyle onu sağlayacağız'' diye konuştu.
Proje kapsamında öğrenme fırsatları veri tabanı oluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Biçerli, ''Oluşturulacak portalla bilgisayarın başına geçen bir Amasyalı, kentte hangi tarihte, hangi kursların, hangi birimlerini açacağı, hangi alanda eleman ihtiyacı olduğunu, hangi alanda daha rahat iş bulabileceğini öğrenmiş olacak'' dedi.
 
AB portallarıyla bağlantı sağlanacak

Avrupa Birliği'nde buna benzer ağlar olduğunu söyleyen Biçerli, çalışmanın sonraki aşamasında oluşturdukları portalın AB portallarıyla da bağlantısını sağlayacaklarını açıkladı ve şöyle devam etti:
''Böylelikle, Avrupa'daki bir vatandaş Amasya'daki faaliyetleri takip edecek. Bizim vatandaşımız da Amsterdam'daki faaliyetlerden haberdar olabilecek. Proje ile bu portalı ayağa kaldıracağız.''

AA

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Tek tuşla kursunuzu bulun
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • birsel Cuma, 17:40

    belediye yada ismek in 1064saatlik çocuk gelişimi kursu varmı acaba bilgilendirecek biri varmı ismek ve halk eğitimde yok da

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.