Engelliler 9 ayda gümüş işleme ustası oldu

Niğde'de "Geleceğimi Gümüşle İşliyorum, Engellerimi Aşıyorum" projesi kapsamında oluşturulan atölyede, 30 engelliye 9 ay boyunca gümüş işleme eğitimi verildi.

KARİYER .
 engelliler 9 ayda gümüş işleme ustası oldu

Türkiye Sakatlar Derneği Niğde Şubesi'nin SODES desteğiyle hayata geçirdiği "Geleceğimi Gümüşle İşliyorum, Engellerimi Aşıyorum" projesi kapsamında dernek bünyesinde oluşturulan atölyede, engellilere 9 ay süreyle gümüş işlemeeğitimi verildi.

Türkiye Sakatlar Derneği Niğde Şube Başkanı Songül Çalışkan, derneğin atölyesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, gümüş işlemeciliğinin Türkiye’de engellilere yönelik açılan tek kurs olduğunu belirtti.

Gümüş işlemeciliğiyle takı, süs eşyaları, aksesuarlar, büro ve ofislerde kullanabilecek eşyalar gibi malzemeler ürettiklerini aktaran Çalışkan, şu değerlendirmede bulundu:

"Kursu açma amacımız bir şeyleri paylaşarak üretebilmekti. Fakat gördük ki çok güzel ürünler meydana çıkıyor. Bundan sonra amacımız ürünleri satışa sunabilmek. Engellilerimizin yapmış olduğu ürünleri öncelikle Niğde’ye, sonra da Türkiye’ye örnek bir çalışma olarak göstermek istiyoruz. Engellilerimizin meslek sahibi olmalarını istiyoruz."

Çalışkan, 9 aylık kursun tamamlandığını, 30 engellinin gümüş işleme ustası olduğunu ve kursta yapılan çalışmalarının gelecek hafta cuma günü sergileneceğini dile getirdi.

Kurs eğitmeni Celalettin Güneş, kursta ham ve alaşım halindeki gümüşü 925 ayara düşürdüklerini anlatarak, "Bunun sonucunda takı ve süs eşyası gibi üretimler elde ettik. Öğrenme yetileri yüksek. Doğrusu ben bu kadar ürün elde edeceğimizi düşünmüyordum." dedi.

Kursiyerlerden engelli İbrahim Pınar (42), eğitmenleri Güneş'in sayesinde çok güzel şeyler yaptıklarını söyledi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Engelliler 9 ayda gümüş işleme ustası oldu
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.