11 adımda yeteneklerinizi keşfedin

İçinizde gizli kalmış tüm yeteneklerinizi ortaya çıkarabilmekte size yardımcı olabilecek 11 adım...

KARİYER .
11 adımda yeteneklerinizi keşfedin

"Acaba bir yeteneğim var mı?", "Ya kendim için doğru olanı yapmıyorsam?", "Ya arayışlarım tamamen farklı olmalıysa?" Yaşları kaç olursa olsun bu tür sorular, tüm dünyada binlerce insanın kafasını meşgul ediyor.

Eğer siz de bu insanlardan biriyseniz, belki de bir mola vermenin ve gerçekten ne olduğunu, kim olduğunuzu anlamanın zamanı! Kulağa zor gelebilir ama mantıklı düşünürseniz, bunu daha fazla ertelememeniz gerektiğini anlayacaksınız. Yoksa uzun süre hayatta nereye gittiğiniz hakkında şüphe ve karmaşa hissettiğiniz aynı döngüde sıkışmış olacaksınız.

Kadın ve Kadın'ın haberine göre işte hayallerinizden yola çıkarak gerçek yeteneklerinizi keşfetmekte size yardımcı olacak adımlar:

Adım 1: Tüm hayallerinizi hatırlayın

Yapmanız gereken ilk şey, hayatınız boyunca kurduğunuz tüm hayalleri hatırlamak olmalıdır. Bunları düşünün ve not alın.

not almak

Adım 2: 'Olmak' ve 'sahip olmak'ları ayırın

Şimdi tüm hayallerinizi yazdıktan sonra, onları iki kategoriye ayırmalısınız:

'Sahip olmak': Şu anda elinizde olmayan ama arzuladığınız şeylere dair hayaller...

'Olmak': Hayatta yeni bir rol almaya dair hayaller...

Biz 'olmak'la ilgili hayallerinize yöneleceğiz.

Adım 3: Sizde bir reaksiyona sebep olan şey nedir?

Hiç hayatında belli bir rolü üstlenen bir başkasına bakıp heyecan hissettiğiniz oldu mu? Onun yerinde olmak istediniz mi? Eğer istediyseniz, bunu da yazın.

not almak

Adım 4: Ne yapmaktan keyif aldınız?

Geçmişte yapmaktan en çok keyif aldığınız aktiviteleri ve hobilerinizi yazın. Bunu da tüm yaşamınız için uygulayın, çocukluktan şu ana dek.

Adım 5: İhtiyacınız olmayandan kurtulun

Şimdiye kadar yazdıklarınızın hepsini gözden geçirin. Hepsini iyice düşünün ve hangilerinin hala duygusal bir reaksiyona sebep olduğunu fark edin. 3. adımda bahsettiğimiz türden bir heyecana… Şimdi kendinizi o roller içinde düşünün. Eğer o rollerden birini üstlenmiş olsaydınız, şu anda ne yapıyor olurdunuz? Nasıl hissediyorsunuz? Hangi rolde daha güçlü duygusal reaksiyonlar verdiğinize dikkat edin. 1'den 10'a kadar bir ölçekte her biri için reaksiyonun gücünü değerlendirin.

Adım 6: En kötünün üstünü çizin

Şimdi bir önceki adımda en düşük puanları alanların üstlerini çizin. Geriye kalanlar şu anda vazgeçmeye gücünüzün yetmedikleri olacak. Belli ki diğerleri size eskisi kadar çok şey ifade etmiyor ve artık onlara ihtiyacınız yok.

not almak

Adım 7: Gruplara ayırın

Dolayısı ile artık gerçek hedeflerinizden oluşan bir listeye sahipsiniz. Listeye dikkatlice bakın ve kendinize sorun: Hangi hayallerimi bir arada gruplayabilirim? Hangilerinin birbirine özünde çok benzer?

Adım 8: Her gruba bir isim verin

Her gruba dikkatlice bakın ve hepsine birer isim verin. Her isim birbiri ile bağımsız olan bir dizi doğuştan yeteneğiniz hakkında bir şeyler söylüyor olmalıdır.

Adım 9: Gruplar arasındaki bağlantıları bulun

Neredeyse sona geldik! Şimdi tek yapmanız gereken farklı grupları birbirine bağlayan şeyler olup olmadığını fark etmek. Grupların isminden bir liste yapın. Bir grubun varlığının diğerinin varlığını nasıl desteklediğini düşünün. Bu egzersiz neredeyse her zaman gruplar arasında bağlantıların olduğunu göstermektedir.

Adım 10: Yetenekleriniz için bir çıkış arayın

Düşünün ve sonra gerçek hayatta hayallerinizi gerçekleştirmek için olanakların hepsini yazın. Burada profesyonel ya da kişisel yaşamın hangi alanından bahsediyoruz? Ne tür faaliyetler içeriyor? Hayalleriniz ve yetenekleriniz birden fazla alana mı ait? Ne kadar fazla fikir üretirseniz o kadar iyi.

Adım 11: Hayatınızın amacını tanımlayın

Artık hayalleriniz ve yeteneklerinizin potansiyel listesine sahipsiniz, 1 ile 10 arası bir ölçekte her bir senaryoyu değerlendirin. En azdan en cazip olana kadar…

Şimdi sizi gerçekten ilgilendiren şeyleri başarmak için gitmeniz gereken somut yön açık olmalıdır. Eğer oraya varırsanız, bu rüyayı gerçekleştirmenin size hayatta mutluluk getireceğine emin olabilirsiniz. Gerçek yeteneklerinizin ne olduğunu anlama fırsatı yakalarsanız, çok daha özgüvenli ve hevesli hissedersiniz.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 11 adımda yeteneklerinizi keşfedin
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.